Jak dobrze zaplanować podróż do Tyrolu (cz.1). Od czego w ogóle zacząć?

Jak dobrze zaplanować podróż do Tyrolu (cz.1). Od czego w ogóle zacząć?

Samodzielne zorganizowanie podróży ma wiele oczywistych zalet – nie jesteś zależny od grupy i spędzasz czas tak jak Ci się podoba. Musisz jednak cały czas trzymać rękę na pulsie aby wszystko wyszło tak, jak powinno.  Planujesz urlop na własną rękę? Poznaj sprawdzone sposoby!

Przedstawiam kilka wskazówek dotyczących urlopu w Tyrolu, i ogólnie podróżowania na własną rękę. Wskazówki wynikają z moich własnych doświadczeń, być może dla kogoś okażą się przydatne 🙂  Planujesz na własną rękę zorganizować podróż – od czego zacząć?

 

Po pierwsze: wybierz dokąd chcesz jechać. Wytypuj region lub miejscowość

Chcesz spędzić urlop w Alpach, ale zastanawiasz się gdzie konkretnie się wybrać? A może znajomi polecili Ci już jakąś miejscowość?  A może zainteresowało Cię któreś z miejsc opisanych na moim blogu?  Jeżeli nie byłeś jeszcze w Alpach, to wiedz, że gdziekolwiek byś nie pojechał, i tak będzie Ci się podobać!  

Wytypuj docelowy obszar kierując się istotnymi dla Ciebie kryteriami.  Pomyśl, na czym Ci najbardziej zależy?  Ty sam najlepiej wiesz, czy wolisz wypoczywać w mieście, czy w mniejszej miejscowości, bez natłoku turystów?  Bezpośrednio nad wodą, czy nie koniecznie?  Skorzystaj z Google Earth, aby zobaczyć jak wygląda interesujący Cię teren, oraz jakie miejscowości się tam znajdują. Czy jeziora / stoki narciarskie są blisko? Jaka jest zabudowa terenu? Czy jest duży wybór hoteli / pensjonatów (zazwyczaj są oznaczone na mapie), i czy w ogóle tam są?

 

 

 

 

Hotel czy pensjonat?  Zaplanuj zakwaterowanie!

urlop

Wybraliście miejsce wypoczynku, czas zdecydować gdzie będziecie mieszkać i spać.  Właściwe zaplanowanie noclegu jest jednym z kluczowych przedsięwzięć przy podróżowaniu !  W końcu jedziemy wypoczywać. Ale co wybrać, hotel, pensjonat czy może apartament? Czym się kierować?   

Tu znowu muszę Cię pocieszyć: jeżeli chodzi o standard w Alpach austriackich, to gdziekolwiek wybierzesz zakwaterowanie, nie będziesz zawiedziony!

Jedziesz z dziećmi, czy z grupą przyjaciół?  Jeśli podróżuję z dziećmi, to wybrałabym apartament do wynajęcia, z własną kuchnią gdzie mam możliwość przygotowywania posiłków o dowolnej porze, z mnóstwem miejsca na zawartość bagaży (kiedy jedzie się z dziećmi to jest ich zazwyczaj sporo).  W innym przypadku sprawdzi się pokój w hotelu lub pensjonacie typu B&B, ale uwaga – koniecznie ze śniadaniem, gdyż nie ma nic przyjemniejszego niż zasiąść rano do nakrytego stołu, na którym czeka gotowy posiłek. 

Na co zwracać uwagę?

Rezerwujesz nocleg? Na co zwracać uwagę?  Najlepiej wygooglować, choć niestety nie wszystko da się wyczytać w internecie. Podstawowe rzeczy, na które ja zwracam uwagę przy dokonywaniu rezerwacji, to:

  • Możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji.  Tak na wszelki wypadek.
  • Jeżeli jadę latem, to zwracam uwagę na to, czy w pomieszczeniu / budynku jest klimatyzacja.
  • Pensjonaty B&B – pytam czy jest ogólnodostępna lodówka. To właściwie „nauczka” z Włoch, gdzie śniadania są „na słodko”, i zazwyczaj dokupuję lokalne sery czy wędliny, które trzeba przecież gdzieś przechować.
  • Internet – warto się upewnić.
  • Lokalizacja i odległość do najbardziej interesujących mnie miejsc.
  • Opinie innych użytkowników też są dla mnie cenne. Zastanów się nad tymi negatywnymi!

 

 

 

Buszuj w Internecie. Zbierz informacje o miejscu, do którego jedziesz

mouse

To może prozaiczne, ale planowanie podróży, gdziekolwiek bym nie jechała, zaczynam zazwyczaj od buszowania po Internecie. Staram się  jak najwięcej czytać o regionie / miejscowości, do której jadę, wyszukuję ciekawostki, typuję miejsca które chcę odwiedzić, czytam o lokalnej kuchni. Obowiązkowo sprawdzam opinie na forach i blogach podróżniczych, gdyż zazwyczaj można tam natrafić na aktualne i przydatne komentarze osób które były w danej miejscowości czy regionie.  W szczególności interesują mnie opinie naszych rodaków mieszkających już jakiś czas za granicą, i piszących o miejscu czy kraju swojej emigracji. Ich punkt widzenia jest bowiem realistyczny i niekiedy daleki od zachwytów i koloryzowania, z którym mamy do czynienia na niektórych blogach podróżniczych. Takich blogerów z całego świata skupia m.in. Klub Polek na Obczyźnie.

Co dalej?

Wiesz już gdzie pojedziesz, gdzie będziesz mieszkać i spać, oraz jak wygląda okolica i co warto tam zobaczyć. Czas pomyśleć o transporcie i finansach. O moich doświadczeniach z tym związanych napiszę w kolejnych wpisach z cyklu podróżnicze ABC.

 

.

Miłośniczka Alp, Austrii, Tyrolu i języka niemieckiego. Autorka bloga „Polka w Tyrolu”. Z zawodu menedżer, przez szereg lat zajmowała się projektami wspomagającymi lokalny rozwój. Ceni dobre jedzenie i święty spokój.