Zugspitze: nie tylko „Top of Germany”

Zugspitze: nie tylko „Top of Germany”

A może by tak… wyjechać na dach Niemiec?  To tylko jeden z pomysłów na to, co można robić w północnej części Tyrolu, graniczącej bezpośrednio z niemiecką Bawarią, gdzie największą atrakcją turystyczną jest Zugspitze.

Ta góra położona jest na terenie zarówno Austrii jak i Niemiec, a granica pomiędzy państwami biegnie po samym szczycie (2962 m n.p.m.). Podziały polityczne sprawiły jednak, że najwyższy punkt  znajduje się już po stronie niemieckiej. Dzięki temu Zugspitze jest najwyższym szczytem Niemiec, a jej slogan marketingowy w Niemczech brzmi „Zugspitze – Top of Germany”. 

 

I w Tyrolu, i w Bawarii

Tak czy inaczej, Zugspitze odgrywa najważniejszą rolę turystyczną i ekonomiczną w lokalnym otoczeniu po obu stronach granicy. I zarówno Austriacy, jak i Niemcy, potrafią ten fakt znakomicie wykorzystać. W bezpośrednim otoczeniu Zugspitze funkcjonuje wysoko rozwinięta infrastruktura turystyczna – obiekty noclegowe o standardzie dostosowanym do rożnych oczekiwań, obiekty gastronomiczne, usługi i imprezy przyciągające turystów. Wszystko jest oczywiście w bardzo profesjonalny sposób promowane, a przedmiotem promocji oprócz samej Zugspitze jest większy obszar pod wspólną nazwą Zugspitz Arena Bayern – Tirol, skupiający miejscowości zlokalizowane u podnóża tej góry. Zugspitz Arena wydaje swoje własne czasopismo pod nazwą „Grenzenlos” („bez granic”). Ponadto, na obszarze Zugspitz Arena uruchomiono bardzo ciekawy projekt, który u nas byłby nie do pomyślenia. Są to, uwaga uwaga… darmowe przejazdy koleją od miejscowości Garmisch Partenkirchen w Niemczech, do Reutte in Tirol w Austrii. Z przejazdów mogą skorzystać osoby zameldowane w gminach Zugspitz Areny, oraz goście zameldowani w tutejszych obiektach noclegowych. Wystarczy wyrobić specjalny imienny bilet (Arena Express). Taki darmowy bilet to zachęta do odwiedzania różnych zakątków, a jak już się gdzieś pojedzie, to trzeba coś zjeść, wypić kawę, zrobić zakupy… innymi słowy zostawić pieniądze w tutejszych miejscowościach. Dodatkowo, na rozwój obszaru Zugspitze pozyskano środki unijne z programu Interreg.

 

Top of Germany: wyjedź na dach Niemiec

Na szczyt Zugspitze można się dostać kolejką zarówno z Austrii, jak i z Niemiec. Prowadzą tam dwie kolejki: obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia Tiroler Zugspitzbahn po stronie austriackiej, i Bayerische Zugspitzbahn po stronie niemieckiej. Wyjazd kolejką zajmuje około 10 minut. Na szczycie góry, która ma formę płaskowyżu zwanego Zugspitzblatt, można podziwiać widoki ze specjalnych platform widokowych, posmakować dań lokalnej kuchni, oraz… postawić stopę na wiecznym lodzie. Znajduje się tam bowiem jeden z ostatnich niemieckich lodowców, zarazem jeden z dwóch lodowców na Zugspitze.

 

Sporty zimowe

Po obu stronach góry funkcjonuje sieć tras narciarskich. Są one częściowo połączone i można z nich korzystać kupując odpowiedni Skipass. Opis i cennik na sezon zimowy 2016/2017 znajduje się tutaj: http://www.zugspitzarena.com/de/urlaubsthemen/ski-board/top-snow-card . Kupując ten skipass, możemy korzystać z ośrodków narciarskich na całym obszarze Zugspitz Arena Bayern – Tirol.

 

 

Tu znajdziesz więcej informacji o Zugspitze:

www.zugspitze.com – strona związku turystycznego Zugspitz Arena Bayern – Tirol

www.zugspitzarena.com – strona poświęcona tyrolskiej części Zugspitz Areny (wg mnie najbardziej profesjonalna i przejrzysta, jest wersja w języku polskim)

www.zugspitze.at – austriacka strona poświęcona Zugspitze

www.zugspitze.de – niemiecka strona poświęcona Zugspitze

 

.

Miłośniczka Alp, Austrii, Tyrolu i języka niemieckiego. Autorka bloga „Polka w Tyrolu”. Z zawodu menedżer, przez szereg lat zajmowała się projektami wspomagającymi lokalny rozwój. Ceni dobre jedzenie i święty spokój.