Jak powstaje Apfelstrudel, najpopularniejsze w Austrii ciasto?

Jak powstaje Apfelstrudel, najpopularniejsze w Austrii ciasto?

Apfelstrudel to klasyczny austriacki deser. Jest popularny w całej Austrii; powiedziałabym nawet że urosło do rangi narodowego specjału.  I słusznie, bo jest przepyszny.  Jeżeli będziesz kiedyś w Austrii to zamów go bez wahania!

 

Sekret smaku tkwi w składnikach i prostocie wykonania – ciasto nadziane jest jabłkami z dodatkiem cukru, masła, rodzynek i cynamonu. Chyba nie trudno sobie wyobrazić jak pyszny jest Apfelstrudel.

 

 

Apfelstrudel – deser austriackich cesarzy

Skąd na prawdę wziął się Strudel, tego nie wiadomo. Podobno ciasto wykorzystywane do wypieku Apfelstrudla przywędrowało w XV wieku z Turcji. Ciasto bowiem  przypomina turecką baklavę. Inne źródła podają, że przepis na Strudel przywiozła z Węgier cesarzowa Maria Teresa, po czym nieco go ulepszyła. W każdym razie, w XVIII wieku Strudel był już klasycznym wiedeńskim deserem serwowanym na dworze Cesarzowej Marii Teresy. A dla jej syna Cesarza Franciszka Józefa podobno dzień bez Apfelstrudla był jak niebo bez gwiazd.  
 

Powyżej na zdjęciu Apfelstrudel w mojej ulubionej wersji – z kulką lodów waniliowych i bitą śmietaną. Czasem składniki podane są w osobnych naczyniach, czasem wszystko jest na jednym talerzu. Koszt takiego zestawu to około 4 – 4,5 euro.

 

 

Jak powstaje Apfelstrudel?

Tak się złożyło, że w jednym z tyrolskich Gasthofów miałam okazję przyjrzeć się, jak powstaje Apfelstrudel. 

Zacznę od tego, że w owym Gasthofie ciasto na Apfelstrudel nie jest domowej roboty. Jak twierdzi kucharz, nie ma tutaj czasu aby robić wszystko robić samodzielnie, a to kupne jest też dobrej jakości (potwierdzam!). Ciasto ma formę kwadratowego placka, który jest następnie rozwałkowywany.

jak zrobić Apfelstrudel

jak zrobić Apfelstrudel

jak zrobić Apfelstrudel

 

Na rozwałkowane ciasto kucharz nakłada przygotowane wcześniej jabłka (wymieszane z masłem, cukrem, cynamonem i rodzynkami); jabłka przygotowywane są tego samego dnia rano.

jak zrobić Apfelstrudel

 

Całość zwijana jest w rulon, smarowana rozbełtanym jajkiem, nakłuwana widelcem. Potem ciasto wędruje do pieca.

jak zrobić Apfelstrudel

 

Tutaj piecze się 3 Apfelstrudle jednocześnie, więc kucharz przygotowuje zazwyczaj 6 lub 9 ciast. Chyba nie muszę pisać jak pięknie pachnie w kuchni kiedy wypiekany jest Apfelstrudel 🙂

Poniżej świeżo upieczony Apfelstrudel.

jak zrobić Apfelstrudel

 

Apfelstrudel  serwuje się w postaci ok.3-centymetrowych plastrów. Jest wyśmienity zarówno na zimno, jak i lekko podgrzany, z ciepłym sosem waniliowym. Podaje się go również z bitą śmietaną lub gałką lodów waniliowych. Palce lizać !

 

 

Innsbruck Old Town. Having a classical austrian dessert: Apfelstrudel with vanilla ice and whipped cream. Strudel Café Kröll offers various kinds of Strudel, but I'm a fan of the classical version. The portion was huge and delicious 🙂 ____________ Na starym mieście w Innsbrucku działa kawiarnia Strudel Cafè Kröll, specjalizująca się w różnych rodzajach strudli. Ja jednak jestem fanem klasycznej wersji, czyli strudla jabłkowego. Najbardziej smakuje mi z lodami waniliowymi i bitą śmietaną. Dziś w tej kawiarni delektowałam się właśnie takim Apfelstrudlem. Porcja była ogromna i bardzo smaczna 🙂 ____________ #innsbruck #weheartinnsbruck #innsbrucktourism #austria?? #tirol #lovetirol #365austria #strudelcafekröll #apfelstrudel #strudel

A post shared by Anna ?? (@polka_w_tyrolu) on

 

 

Pokazy wypieku Apfelstrudla – Strudelshow

Sporo się naczytałam o tym, że w Pałacu Schonbrunn w Wiedniu organizowane są pokazy wypieku Apfelstrudla, tzw. Strudelshow. Poniżej krótki film z pokazu.  Postanowiłam, że przy najbliższej okazji nie mogę przegapić tego eventu!  Nie będzie to trudne, gdyż pokazy odbywają się codziennie w godz. 11.00 – 16.00, zawsze o pełnej godzinie. Wystarczy tylko… pojechać do Wiednia!

 

 

Inne warianty strudla

Klasyczny wariant Strudla to Apfelstrudel. Ale oprócz wersji jabłkowej można też spotkać inne odmiany Strudla, głównie z twarogiem (Topfenstrudel) i śliwkami (Zwietschkestrudel). Kosztowałam wiele odmian, jednak najbardziej smakuje mi wariant klasyczny z jabłkami. Spróbujcie – nie zawiedziecie się!

 

 

.