Tafelspitzboullion mit Fritatten – zupa, która podbiła moje serce

Tafelspitzboullion mit Fritatten – zupa, która podbiła moje serce

Jeżeli chodzi o ciepłe dania to uwielbiam zupy, a królową zup jest dla mnie rosół. Jeżeli i Ty jesteś wielbicielem klasycznego wywaru z mięsa i jarzyn to z pewnością przypadnie Ci do gustu wykwintny Tafelspitzboullion mit Fritatten.  Jest on serwowany w każdej austriackiej restauracji. 

 

 

„Rosół”  po niemiecku

Zanim wybierzesz się do restauracji w kraju Mozarta, powinieneś wiedzieć, że „rosół” w języku niemieckim występuje pod kilkoma nazwami. Najczęściej występują:

  • „Klare Suppe” – dosłownie „czysta zupa”, ale przy takim określeniu nie mamy jeszcze pewności z jakiego mięsa powstał wywar,
  • „Hühnersuppe”, „Rindsuppe” lub „Rindfleischsuppe” – nazwa zawiera rodzaj mięsa, z którego powstał wywar: Rindfleisch – wołowina,  Hühner – kury.

 

tafelspitzboullion mit fritatten klare suppe

 

 

Tafelspitzboullion: wykwintny i smaczny rosół

Tafelspitzboullion, jak można wywnioskować, jest bulionem (wywarem) z Tafelspitz. Co to takiego Tafelspitz? Jest to gotowana sztuka mięsa wołowego – konkretnie ligawa.  Tafelspitz samo w sobie stanowi jedno z najbardziej klasycznych austriackich dań.  Zaś uzyskiwany w ten sposób wywar z wołowiny uchodzi za najbardziej wykwintny.

 

 

Mit Fritatten

Zatem zagadka rozwiązana – Tafelspitzboullion to nic innego jak rosół wołowy. Zaś Fritatten to cienkie naleśniki, zwinięte i pokrojone w krążki – alternatywa dla tradycyjnego makaronu. Tafelspitzboullion i Fritatten razem stanowią pyszny duet, który zdecydowanie polecam skosztować.

 

tafelspitzboullion mit fritatten klare suppe

 

Porcja takiego rosołku nie powinna kosztować więcej niż 4 euro.