Pamiątki, prezenty. Co przywieźć z Tyrolu? Lokalne specjały.

Pamiątki, prezenty. Co przywieźć z Tyrolu? Lokalne specjały.

Zakup pamiątek i prezentów dla bliskich jest jednym z nieodłącznych elementów urlopu bądź wyjazdu zagranicznego. A jako że  Tyrol wyróżnia się pyszną lokalną kuchnią, warto trochę lokalnych specjałów zabrać do domu. Co warto kupić i czym się kierować?

 

 

Czytaj również:  Co przywieźć z Austrii i Tyrolu? Kultowe produkty & praktyczne upominki

 

 

Oto najpopularniejsze wyroby, które moim zdaniem warto przywieźć z Tyrolu.

 

 

Speck 

tyrol speck

W Tyrolu popularnym wyrobem jest Speck (czyt. „szpek”). Określenie to jest dość uniwersalne, lecz dla Tyrolczyków oznacza zasadniczo szynkę z udźca wieprzowego.  Speck jest stosowany jako dodatek do wielu lokalnych potraw, ponadto oczywiście podawany jest również na zimno, w plastrach jako dodatek do chleba czy przekąska.  Tyrolczycy spożywają go od pokoleń, stąd też do perfekcji opracowali metodę jego konserwowania i przechowywania.

Na powyższym zdjęciu widzimy zafoliowany Speck w kawałkach, z długim terminem przydatności do spożycia. Kupując taki wyrób należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, a by nie był zbyt miękki – oznacza to bowiem, że nie jest dostatecznie dojrzały. Należy też przemyśleć, czy w domu mamy odpowiednie urządzenie aby Speck pokroić. Jest on bowiem smaczny jedynie wtedy, jeżeli pokroimy go na bardzo cienkie plastry. W przeciwnym razie warto przemyśleć zakup Specku w zwykłym spożywczym sklepie na stoisku z wędlinami – mamy wtedy gwarancję, że jest on dobry do spożycia i odpowiednio cienko pokrojony.

tyrol speck

tyrol speck

Tyrolczycy hodują własną zwierzynę, oprócz tego polują, więc w ich kuchni zawsze króluje lokalne mięso. Stąd na półkach sklepowych spotkamy nie tylko tradycyjne wyroby wieprzowe i wołowe, ale również dziczyznę.  

Powyższe zdjęcia prezentują wyroby, które można nabyć w typowych sklepach dla turystów.  Oczywiście w zwykłych sklepach spożywczych, w których zaopatrują się miejscowi, także możemy nabyć wędliny. Jednak nie w każdym zwyczajnym markecie można kupić wyroby z dzika czy sarny.

 

 

 

Sery

Sery to bardzo popularny lokalny wyrób, nie tylko w Tyrolu. Nie mam tutaj żadnego swojego ulubionego rodzaju sera. Liczy się dla mnie to, że sery produkowane są z mleka krów, które pasą się na tutejszych pastwiskach. Koszt takiego sera to około 17 euro / kg.

 

 

 

Miody

W Tyrolu jest dość sporo producentów miodu. Ich produkty możemy nabyć głównie w sklepach dla turystów, hotelach i pensjonatach. Niestety nie należą do tanich – na przykład słoiczek miodu na poniższym zdjęciu kosztuje około 18 euro za 380g (miód można kupić w sklepie dla turystów w Seefeld in Tirol. Moim zdaniem ta cena to prawdziwy hardcore – kto kupuje taki miód?). Ale nie wszystkie miody od lokalnych pszczelarzy tyle kosztują, wystarczy się trochę rozejrzeć..  Na drugim zdjęciu mamy miód od pszczelarza z małej wioski Mösern – słoiczek 200g kosztuje około 6 euro.

honig tirol

honig ferdi's imkerei

 

Ale „na otarcie łez” miody możemy też kupić w marketach.  Dla porównania podaję ceny kilku przykładowych miodów:

 • miody firmy d’arbo (lokalna firma z Tyrolu) – 25 euro / kg
 • miód wielokwiatowy z ekologicznego gospodarstwa (Spar) – 14 euro / kg
 • miody z Południowego Tyrolu (Włochy) – 15 euro / kg.

honig tyrol

honig tyrol

 

 

honig tyrol cannabee

Jeżeli już jesteśmy przy miodach, to przedstawię jeszcze jeden, dość nietypowy miód – Cannabee (zdjęcie powyżej). Jest to miód z dodatkiem szwajcarskiego oleju z konopii. Produkuje go firma z Tyrolu. Odwiedziłam sklep tej firmy, degustowałam miód  i ma on wyraźny aromat i zapach konopii, jednak pani ekspedientka zaznaczyła że spożywając miód „you don’t get high”… 🙁   A tak na poważnie, miód ma podobno liczne walory lecznicze i jest z pewnością ciekawym i oryginalnym pomysłem na prezent.  Słoiczek 250g kosztuje 12 – 14 euro.

 

 

 

Schnaps

Może zabrzmi to dość dwuznacznie, ale w Tyrolu alkohol to element stylu życia, a jego wytwarzanie, czyli przerabianie owoców na wysokoprocentowe trunki, należy tutaj do tradycji.  Stąd Schnaps (czyt. „sznaps”) jest obecny pod każdą tyrolską strzechą.  Nie dość, że będziesz nim częstowany w restauracjach, i gościńcach, jako podziękowanie od gospodarzy za korzystanie z ich usług, to normą jest, że pije się go w każdym tyrolskim domu (m.in. nie ma lepszego lekarstwa kiedy nabiera Cię przeziębienie).  

W Tyrolu około 4 tyś gospodarstw posiada własne destylarnie z prawem do wytwarzania sznapsa. Część z tych destylarni można zwiedzać i przyglądać się jak produkowany jest sznaps, od momentu zerwania owoców po przelanie trunku do butelek. Lokalne wódki trafiają na półki sklepików, hoteli i pensjonatów.  Można je nabyć również w marketach. 

Najpopularniejsze smaki to:

 • Enzianschnaps (goryczka)
 • Zirbenschnaps (szyszka)
 • Marillenschnaps (morela)
 • Zwetschkenschnaps (śliwka).

tyrol sznaps

tyrol sznaps

A ile zapłacimy za butelkę lokalnego bądź regionalnego sznapsa?

 • sznaps firmy „Der echte Tiroler” (zdjęcie po lewej stronie) – około 8 – 9 euro za butelkę o pojemności 350 ml
 • sznaps firmy „Mein Tirol” –  (zdjęcie po prawej stronie) – około 8 – 9 euro za butelkę o pojemności 200 ml.

 

 

 

 

Sklepy dla turystów

W Tyrolu sklepy z produktami dla turystów można spotkać w każdej miejscowości. 

Jeżeli interesuje Was jak wygląda Typowy sklep z lokalnymi produktami,  polecam film z cyklu „Makłowicz w podróży” – odcinek 78 „Dolina Paznaun”, w którym Robert Makłowicz odwiedza właśnie taki sklep (wystarczy obejrzeć kilka pierwszych minut filmu).