Dlaczego warto biegać na biegówkach? 5 powodów.

Dlaczego warto biegać na biegówkach?  5 powodów.

Jeżeli właśnie chcesz spróbować biegania na nartach i wciąż nie potrafisz się zdecydować, przeczytaj koniecznie poniższy wpis. Ja całkiem niedawno odkryłam zalety biegówek, i od dłuższego czasu planowałam się podzielić swoimi spostrzeżeniami – może komuś się przydadzą…?  Zima w pełni, więc pora na arcyzimowy wpis o biegówkach!

aaaaaa

Przed moim przyjazdem do Tyrolu nigdy nie miałam okazji spróbować jak to jest z biegówkami. Wprawdzie wcześniej byłam mnóstwo razy w Alpach na przeróżnych narciarskich wyjazdach, ale zazwyczaj szkoda mi było poświęcać czas (bo już wykupiłam karnet tygodniowy…, bo nie chce mi się odłączać od grupy…)  na naukę czegoś nowego od podstaw. Tym oto sposobem m.in. nie nauczyłam się jeździć na snowboardzie, pomimo że jestem posiadaczką takowego.

Wracając jednak do biegówek, ubiegłej zimy nadarzyła się okazja do nauki. Można powiedzieć, że złapałam bakcyla. Poniżej przedstawiam co mi się w tym sporcie najbardziej spodobało.

 

Zalety biegania na biegówkach

 aaaaaa

1. Biegówki są dla każdego, a bieganie jest za free.

Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy i długich godzin nauki, podczas której na okrągło upadasz i wstajesz. Aby opanować biegówki wystarczy że na początku ktoś da ci kilka wskazówek i trochę Cię przypilnuje (ważne jest, aby od początku robić to prawidłowo), resztę załapiesz w mig.  Oczywiście trasy do biegania są bezpłatne. Korzystasz z całej sieci tras bez ograniczeń. Nie musisz więc inwestować w karnet tak jak przy korzystaniu ze stoków i wyciągów.

aaaaaaa

2. Kontakt z naturą.

Trasy do biegania zlokalizowane są w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie widoki są zachwycające, co stwarza możliwość obcowania z naturą, obserwacji jej walorów, kontemplacji… Trasy biegowe zazwyczaj prowadzą z dala od infrastruktury oraz zatłoczonych ośrodków narciarskich, gdzie czasem nie ma gdzie przysłowiowej szpilki wcisnąć.

trasa do biegówek, dlaczego warto biegać na biegówkach

aaaaa

3. Nie potrzebujesz specjalistycznej odzieży.

Nie musisz inwestować w nowe, drogie ciuchy gdyż nie potrzebujesz specjalnego stroju tak jak do narciarstwa zjazdowego. Oczywiście biegamy bez kasku 🙂  Bieganie na biegówkach wymaga sporo ruchu, przez co odzież musi być swobodniejsza, a także cieńsza, gdyż wskutek ruchu będzie Ci bardzo ciepło (np. tak jak na łyżwach).  Na pewno wygrzebiesz jakiś ciuch ze swojej szafy – ja tak zrobiłam. „Ałtfit” jest tu mniej ważny, ważniejsza jest wygoda.aaaaaaaaaa

aaaaaaaaa

4. Niezależność.

Nikt Cię nie pogania, nie musisz się bać że odłączysz się od grupy, że zamkną wyciągi; nie stoisz w kolejkach.

aaaa

 

5. Małe prawdopodobieństwo kontuzji.

Nie ma paniki że „teraz musisz zjechać z takiej dużej górki”, lub że nabierzesz prędkości nad którą nie dasz rady zapanować. Jest mniejsze prawdopodobieństwo wypadku czy kontuzji –  nie musisz się bać że się przewrócisz i coś sobie złamiesz. Na biegówkach jedziesz po płaskiej powierzchni , wystarczy prowadzić narty po wytyczonym wcześniej śladzie. Trasy do biegania  są bardzo dobrze przygotowane; przygotowywane są codziennie, tak jak trasy na stokach narciarskich. Oczywiście w przypadku biegówek nie jeździmy po „sztruksie” 😉

trasa do biegówek, dlaczego warto biegać na biegówkach

aaaaa

Dla amatorów i wyczynowców

Powyższe spostrzeżenia dotyczą uprawiania tego sportu na poziomie amatorskim. Dla sportowców bieganie na biegówkach ma całkiem inne znaczenie.  Chcesz wiedzieć więcej na ten temat zajrzyj na stronę nabiegowkach.pl .

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Zugspitzarena.