Winiety Austria 2017. Kompletny poradnik

Winiety Austria 2017. Kompletny poradnik

Wokół tematu austriackich winiet narosło wiele mitów, spowodowanych głównie obawą przed rygorystycznym podejściem austriackich policjantów, w myśl którego za najmniejszy błąd czekają nas mandaty. Tymczasem sprawa jest dziecinnie prosta, a po przeczytaniu niniejszego poradnika już niczego nie przeoczysz!

 

 

Przeglądając strony internetowe, wpisy i komentarze dotyczące podróżowania widzę, że kierowcy mają sporo pytań odnośnie winiet. Przeanalizowałam te pytania, i postanowiłam również dorzucić kamyczek do ogródka tworząc poradnik opisujący łopatologicznie, od podstaw, o co z tymi winietami chodzi. 

Jak poprawnie postępować z winietami? I czy rzeczywiście jest to takie skomplikowane? Co mówią informacje i symbole widoczne na winiecie? O tym dowiesz się z poniższego poradnika, który dla Ciebie przygotowałam.

Wpis powstał na podstawie aktualnych informacji ASFiNAG.

 

 

Płatne drogi i odcinki dróg

Przyjęło się, że wjeżdżając do Austrii musimy kupić winietę. Zasadniczo to prawda, bo „myto” (niem. „Maut”) obejmuje główne drogi, którymi przejeżdżamy jadąc na urlop do Włoch lub Chorwacji.  Jednak jeżeli sądzisz, że kupując winietę masz problem opłat drogowych „z głowy”, to się mylisz. Oprócz płatnych autostrad (Autobahnen) i dróg szybkiego ruchu (Schnellstrassen) należy wiedzieć, że płatne są  również niektóre tunele i odcinki tras.  To wyjątkowe odcinki, w trakcie których budowy poniesiono bardzo wysokie koszty.  Wjazd na nie następuje poprzez bramki.  Opłaty są jednak niewielkie, maksimum kilkanaście euro.  Warto się jednak zorientować przed wjazdem do Austrii gdzie znajdują się te płatne odcinki.  Dlaczego…?  Część kierowców planuje objazdy, jedzie spokojniejszymi widokowymi trasami.  Czy jest to gra warta świeczki, zależy zapewne od indywidualnej sytuacji.

Płatne trasy obrazuje poniższa mapa. Odcinki żółte to autostrady i drogi szybkiego ruchu, na których obowiązują winiety. Na zielono zaznaczono te dodatkowe płatne odcinki, na które wjeżdżamy przez bramki. 

asfinag mapa

W Austrii za drogi odpowiada  ASFiNAG – przedsiębiorstwo  zajmujące się budową, utrzymaniem i zarządem austriackich dróg, będące w całości własnością Republiki Austrii.    Mapka pochodzi z aktualnego folderu informacyjnego ASFiNAG.

 

 

Winiety w Austrii w 2017 roku

Gdzie i kiedy najlepiej kupić winietę? Jak ją wypełnić? Gdzie przykleić żeby było dobrze, bo przecież za niewłaściwe umieszczenie winiety można dostać mandat! Okazuje się, że sporo informacji można odczytać z samej winiety! Poniżej w prosty sposób objaśnię Ci o co chodzi z winietami, oraz gdzie powinieneś szukać pogłębionych informacji.

Zacznijmy więc od początku.

 

 

Co to są winiety i jak wyglądają? Jakie informacje są na nich zamieszczone?

Winieta ma postać naklejki, którą umieszczamy na szybie samochodu.  Widać na niej różne napisy i symbole, których zazwyczaj nie analizujemy.  A szkoda, bo okazuje się, że sporo informacji można odczytać z samej winiety!  

Na poniższym zdjęciu mamy winiety austriackie obowiązujące w 2017 roku.  Te akurat dotyczą pojazdów do 3,5 tony, o czym informuje nas ten maleńki napis widoczny pod dużym „B 17”: „Kfz bis 3,5 t” (Kfz to skrót od Kraftfahrzeug, czyli pojazd). Motocykle mają osobne winiety.

winiety Austria 2017

 

W Austrii mamy do wyboru 3 rodzaje winiet: na 10 dni, 2 miesiące lub cały rok.

Na zdjęciu pierwsza winieta po lewej to winieta 10-dniowa. W jej górnym lewym rogu widzimy literę „T” (oznaczającą „Tag„, czyli „dzień”). Analogicznie środkowa winieta posiada literę „M” („Monat, czyli „miesiąc”), a ostatnia – J („Jahr„, czyli „rok”).

Zauważmy, że winiety są w kolorystyce turkusowej. Austriackie winiety każdego roku mają inną kolorystykę, w 2017 obowiązuje turkus. Kupując w legalnych punktach nie musisz się o nic martwić, ale przypadkiem nie odkupuj winiet od znajomych, którym zostały z ubiegłego wyjazdu i mają inny kolor…

 

 

Jak wypełnić winietę?

Winiety nie wypełniamy, tzn. nic nie musimy na niej wpisywać, tak jak np. na winiecie czeskiej. Powinniśmy ją jednak przedziurkować, o ile nie zrobi tego za nas sprzedawca. Jak to zrobić?

Na winiecie widzimy  dni (otoczone niebieską ramką) i miesiące (otoczone czerwoną ramką). Dziurkujemy zgodnie z potrzebą.

winieta austria 2017

 

Na dole winiety znajduje się informacja o okresie ważności winiety,  czyli jak należy interpretować okres owych dziesięciu dni.  Zaznaczyłam ją na żółto.  Informacja brzmi: „Gelochter Tag und 9 Kalendertage” / „Punched day and 9 calender days”, co oznacza „przedziurkowany dzień plus 9 dni kalendarzowych„.  Analogiczną informację znajdziemy na winiecie 2-miesięcznej, obowiązuje ona  „od przedziurkowanego dnia do tego samego dnia dwa miesiące później„, czyli np. 26.07 – 26.09. Z kolei winieta roczna obowiązuje na dany rok, a nie rok czasu od dnia zakupu! Winietki na rok 2017 są ważne od 1.12.2016 do 31.01.2018, czyli de facto 14 miesięcy.

 

 

Ile kosztują winiety w Austrii? 

Ceny winiet zmieniają się co roku i najlepiej zawsze samemu je sprawdzić „u źródła” , czyli na stronie  ASFiNAG . Strona jest w językach niemieckim i angielskim, ale nawigowanie, dzięki grafice,  jest bardzo intuicyjne.

W 2017 roku opłaty są następujące:

winiety austria 2017

 

 

Gdzie kupić winietę, plusy i minusy:

  • przy granicy z Austrią, choć w okresie urlopowym możesz natknąć się na kolejki,
  • w Polsce na każdym przejściu granicznym,
  • przez Internet, np na stronie PZMtravel lub winiety.com .  

Jednak kupując w Polsce licz się z tym, że zapłacisz za winietkę około 20% więcej.

 

 

 

Jak i gdzie przykleić winietę?

W lewym górnym rogu przedniej szyby, ewentualnie w okolicy lusterka wstecznego. Przyklejamy ją po oderwaniu dolnej części. Dolną oderwaną część winiety zachowujemy!  Przyda się na wypadek kontroli, oraz jeżeli szyba Twojego samochodu nie daj Boże ulegnie stłuczeniu, a winieta się zniszczy – możesz wtedy odzyskać winietę.

winieta austria 2017

Zimą uważaj, bo temperatura musi wynosić minimum 5 stopni Celsjusza, inaczej winietka nie przyklei się! I nie będzie to żadnym wytłumaczeniem przy ewentualnej kontroli. Należy również odkleić nieaktualne winiety oraz doczyścić szybę przed przyklejeniem nowej . 

 

 

 

A gdzie przykleić winietę na motocyklu?

Winieta powinna być przymocowana na czystym i, przede wszystkim niewymiennym elemencie motocykla (np. goleń widelca lub zbiornik, zgodnie z instrukcją na odwrocie winietki).

 

 

I jak, rozwiałam Twoje wątpliwości dotyczące winiet?

 

 

.