Winiety Austria 2021. Kompletny poradnik + winieta elektroniczna

Winiety Austria 2021. Kompletny poradnik + winieta elektroniczna

W tym wpisie znajdziesz aktualne informacje dotyczące opłat drogowych w Austrii w roku 2021. Koszt winiety, gdzie ją kupić, gdzie i jak przykleić i jak długo jest ważna. Znajdziesz tu informacje o winietach tradycyjnych i elektronicznych.

Zdj.tyt. ASFiNAG   winiety austria 2021

 

 

> Myślisz o otwarciu  konta w euro? Przeczytaj wpis: BankN26 – moja opinia po 5 latach korzystania z konta

 

 

 

PORADNIK  WINIETY 2022 – KLINKNIJ TUTAJ

 

 

Na wzór poradnika na rok 2020, poniżej przedstawiam przygotowany przeze mnie poradnik dotyczący winiet w Austrii w 2021r.  winiety austria 2020

W Austrii za drogi odpowiada  ASFiNAG – przedsiębiorstwo  zajmujące się budową, utrzymaniem i zarządem austriackich dróg, będące w całości własnością Republiki Austrii.    

Wpis powstał na podstawie aktualnych informacji zamieszczonych na stronie ASFiNAG

—> Tutaj znajdziesz aktualny cennik winiet w Austrii w 2021 roku.

—> Tutaj znajdziesz szczegóły odnośnie dodatkowo płatnych odcinków i tuneli w Austrii (w jęz. polskim)

—> Tutaj  znajdziesz folder ze wszystkimi zasadami drogowymi w Austrii, opublikowany przez ASFiNAG (PDF, jęz. niemiecki).

 

 

 

 

 

 

Winiety w Austrii w 2021 roku

Austrii mamy do wyboru 3 rodzaje winiet: na 10 dni, 2 miesiące lub cały rok. Winieta może mieć postać naklejki, bądź postać elektroniczną – o winiecie elektronicznej będzie w dalszej części tekstu.

Austriackie winiety – naklejki każdego roku mają inną kolorystykę, w 2021 obowiązuje kolor jasnozielony.

 

winiety austria 2021

 

Na zdjęciu pierwsza winieta po lewej to winieta 10-dniowa. W jej górnym lewym rogu widzimy literę „T” (oznaczającą „Tag„, czyli „dzień”).  Analogicznie środkowa winieta posiada literę „M” („Monat, czyli „miesiąc”), a ostatnia – J („Jahr„, czyli „rok”).

Winiety Austria 2021

 

 

 

 

Ile kosztują winiety w Austrii na 2021 rok? 

Ceny winiet zmieniają się co roku i najlepiej zawsze samemu je sprawdzić „u źródła” , czyli na stronie  ASFiNAG . Strona jest w językach niemieckim i angielskim, ale nawigowanie, dzięki grafice,  jest bardzo intuicyjne.

W 2021 roku opłaty są następujące:

winiety austria 2021 ceny

 

źródło: ASFiNAG

 

 

 

 

 

Jak wypełnić winietę?

Winiety nie wypełniamy, tzn. nic nie musimy na niej wpisywać, tak jak np. na winiecie czeskiej. Powinniśmy ją jednak przedziurkować, o ile nie zrobi tego za nas sprzedawca. Jak to zrobić?

Na winiecie widzimy  dni (otoczone niebieską ramką) i miesiące (otoczone czerwoną ramką).  Dziurkujemy zgodnie z potrzebą.

 

winiety austria 2021

 

 

 

 Okres ważności winiety.

Na dole winiety znajduje się informacja o okresie ważności winiety,  czyli jak długo właściwie ważna jest winieta od dnia zakupu / przedziurkowania.  Zaznaczyłam ją na powyższym obrazku na czerwono.  I tak:

  • winieta 10-dniowa – informacja brzmi: „Gelochter Tag und 9 Kalendertage” / „Punched day and 9 calender days”, co oznacza „przedziurkowany dzień plus 9 dni kalendarzowych„.  
  • winieta 2-miesięczna – informacja brzmi:  „od przedziurkowanego dnia do tego samego dnia dwa miesiące później„, czyli np. 26.07 – 26.09.
  • winieta roczna obowiązuje na dany rok.  Winietki na rok 2021 są ważne od 1.12.2020 do 31.01.2022, czyli de facto 14 miesięcy.

 

 

 

Gdzie kupić winietę, plusy i minusy:

  • przy granicy z Austrią, choć w okresie urlopowym możesz natknąć się na kolejki,
  • w Polsce na każdym przejściu granicznym,
  • przez Internet, np na stronie PZMtravel lub innych polskich sklepach online, np. winiety.com.  

Kupując w Polsce licz się z tym, że zapłacisz za winietkę około 20% więcej.

 

 

 

 

 

Jak i gdzie przykleić winietę?

W lewym górnym rogu przedniej szyby, ewentualnie w okolicy lusterka wstecznego. Przyklejamy ją po oderwaniu dolnej części. Dolną oderwaną część winiety zachowujemy!  Przyda się na wypadek kontroli, oraz jeżeli szyba Twojego samochodu nie daj Boże ulegnie stłuczeniu, a winieta się zniszczy – możesz wtedy odzyskać winietę.

 

 

Zimą uważaj, bo temperatura musi wynosić minimum 5 stopni Celsjusza, inaczej winietka nie przyklei się!   I nie będzie to żadnym wytłumaczeniem przy ewentualnej kontroli.  Należy również odkleić nieaktualne winiety oraz doczyścić szybę przed przyklejeniem nowej . 

 

winiety austria 2021

 

 

Dla tych którzy wola oglądać niż czytać,  polecam krótkie video odnośnie winiet naklejkowych w Austrii w 2020 roku (film odnośnie winiet w 2021 jeszcze nie powstał)

 

 

 

 

 

A gdzie przykleić winietę na motocyklu?

Winieta powinna być przymocowana na czystym i, przede wszystkim niewymiennym elemencie motocykla (np. goleń widelca lub zbiornik, zgodnie z instrukcją na odwrocie winietki).

Wszystko objaśnia poniższy filmik.

 

 

 

 

Winieta elektroniczna

W przypadku winiety elektronicznej mamy do czynienia z tymi samymi okresami ważności ( 10 dni, 2 miesiące lub cały rok); winietki elektroniczne kosztują tyle samo co tradycyjne.

Gdzie kupić?  W sklepie internetowym ASFiNAG (https://shop.asfinag.at/), sklep jest w wersji  językowej polskiej.  Sklep jest bardzo intuicyjny w obsłudze, przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces zakupu. Znajdziesz tam również wszystkie najważniejsze informacje.

Co po zakupie?  Zakupionej winiety nie musimy w żaden sposób „ściągać” (np. do jakiejś specjalnej aplikacji).  Po zakupie nasza winieta figuruje w systemie ewidencji winiet ASFiNAG (możemy to nawet sami sprawdzić; link tutaj). 

Niestety zakupiona winieta elektroniczna jest ważna dopiero po 18 dniach. Jest tak w związku z prawem konsumenckim, które gwarantuje możliwość zwrotu (w przeciągu 14 dni)  towaru zakupionego przez internet. 

 

 

 

 

 

Dodatkowo płatne tunele i odcinki dróg w Austrii („Streckenmaut”)

W Austrii oprócz płatnych autostrad (Autobahnen) i dróg szybkiego ruchu (Schnellstrassen) są  również dodatkowo płatne niektóre tunele i odcinki tras.  To wyjątkowe odcinki, w trakcie których budowy poniesiono bardzo wysokie koszty.  Wjazd na nie następuje poprzez bramki.   

Płatne trasy obrazuje poniższa mapa. Odcinki żółte to autostrady i drogi szybkiego ruchu, na których obowiązują winiety. Na zielono zaznaczono te dodatkowe płatne odcinki, na które wjeżdżamy przez bramki (musimy uiścić opłatę mimo iż wykupiliśmy winietę). 

winiety austria 2020 płatne odcinki

 

Mapka pochodzi z  folderu informacyjnego ASFiNAG  – można go pobrać tutaj.

Tutaj znajdziesz szczegóły odnośnie dodatkowo płatnych odcinków dróg i tuneli w Austrii. 

 

Winiety Austria 2021

 

 

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Inne praktyczne newsy, piękne zdjęcia oraz powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter   i Pinterest

Winiety Austria 2021