Winiety Austria 2018. Kompletny poradnik + winieta elektroniczna

Winiety Austria 2018. Kompletny poradnik + winieta elektroniczna

W tym wpisie znajdziesz aktualne informacje dotyczące opłat drogowych w Austrii w roku 2018. Koszt winiety, gdzie ją kupić, gdzie i jak przykleić i jak długo jest ważna. Znajdziesz tu informacje o winietach tradycyjnych i elektronicznych.

 

 

Czytaj również: winiety w Austrii w roku 2019

 

 

Na wzór poradnika na rok 2017, poniżej przedstawiam przygotowany przeze mnie poradnik dotyczący winiet w Austrii w 2018r.

W Austrii za drogi odpowiada  ASFiNAG – przedsiębiorstwo  zajmujące się budową, utrzymaniem i zarządem austriackich dróg, będące w całości własnością Republiki Austrii.    

Wpis powstał na podstawie aktualnych informacji zamieszczonych na stronie ASFiNAG.

 

 

Płatne drogi i odcinki dróg

Przyjęło się, że wjeżdżając do Austrii musimy kupić winietę. Zasadniczo to prawda, bo „myto” (niem. „Maut„) obejmuje główne drogi, którymi przejeżdżamy jadąc na urlop do Włoch lub Chorwacji.  Oprócz płatnych autostrad (Autobahnen) i dróg szybkiego ruchu (Schnellstrassen) należy wiedzieć, że płatne są  również niektóre tunele i odcinki tras.  To wyjątkowe odcinki, w trakcie których budowy poniesiono bardzo wysokie koszty.  Wjazd na nie następuje poprzez bramki.  Opłaty są jednak niewielkie, maksimum kilkanaście euro.  

Płatne trasy obrazuje poniższa mapa. Odcinki żółte to autostrady i drogi szybkiego ruchu, na których obowiązują winiety. Na zielono zaznaczono te dodatkowe płatne odcinki, na które wjeżdżamy przez bramki (musimy uiścic opłatę mimo iż wykupilismy winietę). 

mapa austria opłaty drogowe ASFiNAG

 

Mapka pochodzi z aktualnego folderu informacyjnego ASFiNAG na rok 2018 – można go pobrać tutaj.

Warto się jednak zorientować przed wjazdem do Austrii gdzie znajdują się te płatne odcinki.  Dlaczego…?  Część kierowców planuje objazdy, jedzie spokojniejszymi widokowymi trasami.  Czy jest to gra warta świeczki, zależy zapewne od indywidualnej sytuacji.

 

 

Winiety w Austrii w 2018 roku

Austrii mamy do wyboru 3 rodzaje winiet: na 10 dni, 2 miesiące lub cały rok. Winieta może miec postać naklejki, bądź postać elektroniczną – o winiecie elektronicznej będzie w dalszej części tekstu.

Austriackie winiety – naklejki każdego roku mają inną kolorystykę, w 2018 obowiązuje kolor wiśniowy.

 

winiety austria 2018

Na zdjęciu pierwsza winieta po lewej to winieta 10-dniowa. W jej górnym lewym rogu widzimy literę „T” (oznaczającą „Tag„, czyli „dzień”). Analogicznie środkowa winieta posiada literę „M” („Monat, czyli „miesiąc”), a ostatnia – J („Jahr„, czyli „rok”).

.

 

 

Ile kosztują winiety w Austrii na 2018 rok? 

Ceny winiet zmieniają się co roku i najlepiej zawsze samemu je sprawdzić „u źródła” , czyli na stronie  ASFiNAG . Strona jest w językach niemieckim i angielskim, ale nawigowanie, dzięki grafice,  jest bardzo intuicyjne.

W 2018 roku opłaty są następujące:

winiety austria 2018

źródło: ASFiNAG

 

 

 

Jak wypełnić winietę?

Winiety nie wypełniamy, tzn. nic nie musimy na niej wpisywać, tak jak np. na winiecie czeskiej. Powinniśmy ją jednak przedziurkować, o ile nie zrobi tego za nas sprzedawca. Jak to zrobić?

Na winiecie widzimy  dni (otoczone niebieską ramką) i miesiące (otoczone czerwoną ramką). Dziurkujemy zgodnie z potrzebą.

winiety austria 2018 okres ważności

 

 

 Okres ważności winiety.

Na dole winiety znajduje się informacja o okresie ważności winiety,  czyli jak długo właściwie ważna jest winieta od dnia zakupu . przedziurkowania.  Zaznaczyłam ją na powyższym obrazku na żółto.  I tak:

  • winieta 10-dniowa – informacja brzmi: „Gelochter Tag und 9 Kalendertage” / „Punched day and 9 calender days”, co oznacza „przedziurkowany dzień plus 9 dni kalendarzowych„.  
  • winieta 2-miesięczna – informacja brzmi:  „od przedziurkowanego dnia do tego samego dnia dwa miesiące później„, czyli np. 26.07 – 26.09.
  • winieta roczna obowiązuje na dany rok.  Winietki na rok 2018 są ważne od 1.12.2017 do 31.01.2019, czyli de facto 14 miesięcy.

 

 

 

Gdzie kupić winietę, plusy i minusy:

  • przy granicy z Austrią, choć w okresie urlopowym możesz natknąć się na kolejki,
  • w Polsce na każdym przejściu granicznym,
  • przez Internet, np na stronie PZMtravel lub winiety.com .  

Kupując w Polsce licz się z tym, że zapłacisz za winietkę około 20% więcej.

 

 

 

Jak i gdzie przykleić winietę?

W lewym górnym rogu przedniej szyby, ewentualnie w okolicy lusterka wstecznego. Przyklejamy ją po oderwaniu dolnej części. Dolną oderwaną część winiety zachowujemy!  Przyda się na wypadek kontroli, oraz jeżeli szyba Twojego samochodu nie daj Boże ulegnie stłuczeniu, a winieta się zniszczy – możesz wtedy odzyskać winietę.

winieta austria gdzie przykleić

Zimą uważaj, bo temperatura musi wynosić minimum 5 stopni Celsjusza, inaczej winietka nie przyklei się! I nie będzie to żadnym wytłumaczeniem przy ewentualnej kontroli. Należy również odkleić nieaktualne winiety oraz doczyścić szybę przed przyklejeniem nowej . 

Poniżej filmik instruktażowy odnośnie winiet naklejkowych w Austrii w 2018 roku.

 

 

A gdzie przykleić winietę na motocyklu?

Winieta powinna być przymocowana na czystym i, przede wszystkim niewymiennym elemencie motocykla (np. goleń widelca lub zbiornik, zgodnie z instrukcją na odwrocie winietki).

Wszystko objaśnia poniższy filmik.

 

 

 

Winieta elektroniczna

W przypadku winiety elektronicznej mamy do czynienia z tymi samymi okresami ważności ( 10 dni, 2 miesiące lub cały rok); winietki elektroniczne kosztują tyle samo co tradycyjne.

Gdzie kupić?  W sklepie internetowym ASFiNAG (https://shop.asfinag.at/), sklep jest w wersji  językowej polskiej.  Sklep jest bardzo intuicyjny w obsłudze, przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces zakupu. Znajdziesz tam również wszystkie najważniejsze informacje.

Co po zakupie?  Zakupionej winiety nie musimy w żaden sposób „ściągać” (np. do jakiejś specjalnej aplikacji).  Po zakupie nasza winieta figuruje w systemie ewidencji winiet ASFiNAG (możemy to nawet sami sprawdzić; link tutaj). 

Niestety zakupiona winieta elektroniczna jest ważna dopiero po 18 dniach. Jest tak w związku z prawem konsumenckim, które gwarantuje możliwośc zwrotu (w przeciągu 14 dni)  towaru zakupionego przez internet. Mogłaby zaistnieć sytuacja, w której ktoś zakupi winietę 10-dniową, wykorzysta ją a później dokona jej zwrotu.

 

Poniżej filmik odnośnie winiet elektronicznych w Austrii w 2018 roku.

 

 

 

 

Jestem bardzo ciekawa jak sprawdzają się w praktyce te elektroniczne winiety, jesli ktoś będzie mieć okazję przetestować tę winietkę – podzielcie sie opinią w komentarzach!

tutaj  znajdziesz folder ze szystkimi zasadami drogowymi w Austrii, opublikowany przez ASFiNAG (PDF, jęz. niemiecki).