Austria oczami Polaków – blogi o Austrii, które warto znać

Austria oczami Polaków – blogi o Austrii, które warto znać

Posiadanie swojego zakątka w sieci stało się już tak powszechne, że nikogo chyba nie zdziwi fakt, iż w niemal każdym kraju świata znajdziemy polskich twórców internetowych. Tak samo jest w Austrii. Poznajmy polskich twórców internetowych mieszkających w Austrii, oraz ich miejsca w sieci! 

W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka blogów,  vlogów i innych kanałów internetowych tworzonych przez Polaków mieszkających w Kraju Mozarta. Ich twórczość dotyka w różny sposób tematyki Austrii i jest potężną dawką wiedzy i inspiracji dla każdego, kto jakkolwiek interesuje się  Austrią i Alpami.

 

Kanały internetowe podzieliłam na dwie grupy tematyczne:

 

 

Turystyka, lifestyle, życie w Austrii wraz z wszystkimi jego mniej lub bardziej praktycznymi aspektami:

 

 

 

I love Wien

blogi o austrii

 

To jeden z najstarszych blogów o Austrii. Prowadzi go  pochodząca z północnej Polski Ania,  mieszkająca od 2004 roku w Wiedniu.  Anię poznałam dzięki działalności w internetowym Klubie Polek na Obczyźnie, gdzie jest jedną z najbardziej aktywnych członkiń.  Bloguje od 2012 roku, a głównymi tematami jej bloga są Wiedeń i życie w Austrii oraz dużo wiedzy praktycznej z Austrią w tle: turystyka, administracja itp.  Dużą zaletą bloga są interesujące dyskusje w komentarzach oraz na kanałach społecznościowych – zajrzyjcie koniecznie na fp, IG i twittera Ani.

 

 

 

Viennese Breakfast

blogi o austrii

 

Beata to kolejna Polka mieszkająca nad Dunajem. Bloga prowadzi od 2013 roku. Pisze o Wiedniu, Austrii, wszystkim tym co austriackie i wiedeńskie. Z początku treści na blogu mały być skierowane głównie do znajomych. Dziś blog jest w pełni profesjonalnym źródłem wiedzy o Wiedniu. Widać w nim fascynację historią oraz austriacką odmianą języka niemieckiego. Wpisy Beaty cechuje wysoki poziom merytoryczny i gruntowna znajomość tematu. Warto zaznaczyć, że Beata regularnie bierze udział w projekcie „Blogi kulturowe i językowe” (projekt zrzeszający blogerów językowych i kulturowych mieszkających zarówno w Polsce, jak i za granicą) . Aby nie przegapić żadnej ciekawostki od Beaty, śledzę ją na fp, IG i twitterze.

 

 

 

 

Hello Austria Vlog

blogi o austrii

 

Kanał YouTube prowadzony przez Bartka to obowiązkowa pozycja dla każdego emigranta, lub osób planujących osiedlenie się / pracę w Austrii!  Bartek jest w Austrii od 2014 roku i jak twierdzi, przed przeprowadzką sam potrzebował wielu informacji, ale nie znalazł żadnego sensownego źródła na YT. Tak narodził się pomysł na własny kanał YT o praktycznych aspektach życia w Austrii. Ale kto ogląda video na Hello Austria wie, że można tam znaleźć również ciekawe tematy turystyczne. Bartek bowiem przez 3 lata mieszkał w Salzburgu i to właśnie stamtąd oraz okolic pochodzi większość dotychczasowych filmów na kanale.

 

 

 

 

Persephone

 

blogi o austrii

 

To mikroblog prowadzony  przez Olę – Łodziankę, mieszkającą aktualnie w Wiedniu. U Oli znajdziemy przede wszystkim newsy z życia społeczno – kulturalno – gospodarczego w Austrii. Żadnego lania wody, samo mięso 🙂  Ola jest również aktywna na Instagramie pod nickiem viennatalks.

 

 

 

 

Aktywnie – góry, sporty zimowe:

 

 

 

7hillz

blogi o austrii

 

7hillz to blog prowadzony przez Krzyśka – miłośnika snowboardu, który każdą zimę spędza w Zillertal w Tyrolu pracując jako instruktor jazdy na desce. Na blogu dominują dwa nurty tematyczne:

  • snowboard – recenzje ośrodków narciarskich, porady odnośnie sprzętu / techniki jazdy; Krzysztof prowadzi też grupę FB dedykowaną snowboardowi oraz eksperckie webinary wprost ze stoku,
  • rozwój osobisty– jak żyć z pasji i jak przekuć hobby w źródło dochodu.

Dużym atutem bloga jest jego oryginalna szata graficzna.  Krzysztof oprócz bloga jest aktywny w socjal mediach – na jego kanałach społecznościowych (fp, instagram, YT) znajdziecie piękne zdjęcia z Alp oraz mnóstwo ciekawostek odnośnie życia i rozwoju osobistego na obczyźnie.

 

 

 

 

Anonimowy Alpinista


blogi o austrii

 

Ten kanał (ma taką samą nazwę na YT oraz fp) to prawdziwa gratka dla miłośników Alp i wspinaczki! Łukasz to doświadczony alpinista i prawdziwy fan górskiego życia, mieszkający obecnie w Tyrolu. W filmach na jego kanale YT dominują wyprawy w góry, zdobywanie szczytów, recenzje tras, relacjonowanie wspinaczek oraz porady odnośnie wspinania. Drugim miejscem gdzie warto śledzić Łukasza jest zdecydowanie Instagram. Na profilu in_the_shade_of_mountains ujrzymy piękne zdjęcia, ukazujące fajnie miejscówki na górskie wypady. Cenną sprawą na kanałach Łukasza jest bardzo zaangażowana społeczność i ciekawe, konstruktywne dyskusje w komentarzach.

 

 

 

Przygody Szymona

 

blogi o austrii

 

Szymon jest mieszkańcem Wiednia, ale spędził wiele czasu na okolicznych szlakach, ślęcząc nad mapami, czy też grzebiąc w otchłaniach internetu w poszukiwaniu najciekawszych tras. Blog powstał niedawno (w 2018 roku), ale już pojawiło się na nim sporo rzetelnych i fachowych wpisów, ukazujących propozycje ciekawych wycieczek. Co mi się osobiście podoba to to, że wpisy są kompleksowe, przedstawiają każdy temat od A do Z – od walorów krajoznawczych danego miejsca, po szczegóły dotyczące organizacji podróży. No i zawsze są opatrzone mnóstwem pięknych zdjęć. Polecam też kanały społecznościowe Szymona, w szczególności fp, Instagram i twitter.

 

 

 

 

Meine Damen und meine Herren… drodzy Czytenicy 🙂 

 

Powyższa lista nie ma formy rankingu – wszystkie w/w kanały są mi bliskie, wszystkie regularnie odwiedzam, cenię i szanuję. Opisy sa moją subiektywna opinią. 

Zdaje sobie również sprawę, że to nie wszystkie kanały internetowe tworzone przez Polaków w Austrii. Jeżeli znacie inne ciekawe miejsca w sieci tworzone przez Polaków i dotyczące Austrii, podzielcie się informacją w komentarzach poniżej lub w poście na facebooku 🙂

 

zdjęcie tyt.: unsplash