Taką muzykę kochają Austriacy. Poznaj 3 niemieckie piosenki – hity w roku 2017

Taką muzykę kochają Austriacy. Poznaj 3 niemieckie piosenki – hity w roku 2017

Wzorem roku ubiegłego przedstawiam 3 niemieckie piosenki, które były najczęściej grane w radio i na kanałach muzycznych w Austrii w 2017 roku, i na tyle wyodrębniły się z mainstreamu, że je zapamiętałam.  Myślę, że spodobają się nie tylko fanom języka niemieckiego 🙂

Przy każdej piosence znajdziecie link do tekstu oraz kilka faktów o wykonawcach. 

Miłego słuchania 🙂

 

 

Mark Forster – Sowieso

Kto ma styczność z niemieckim radiem bądź telewizją, z pewnością doskonale zna Marka Forstera. Mam wrażenie, że w 2017 roku słychać go było wszędzie. Mark (ur. w 1984r) jest niemieckim wokalistą i autorem tekstów.  Wychował się w Niemczech, ale ma polskie korzenie,  jego mama jest Polką a jego prawdziwe nazwisko brzmi Marek Ćwiertnia.  Na rynku muzycznym aktywny od roku 2007 – z początku jako pianista w zespole muzycznym, od 2010 związany z wytwórnią Four Music.

Piosenka Marka Forstera „Sowieso” to prawdziwy Ohrwurm (od słów „Ohr” – ucho i „Wurm” – robak; tak określa się piosenkę która wybitnie wpada w ucho) – kiedy kilka razy puszczoną ją w radio, tak mi weszła do głowy że ciężko było się jej pozbyć. 

Tekst piosenki znajdziecie tutaj.

 

 

 

JORIS – Herz über Kopf

Joris (ur. 1989r), właściwie Joris Ramon Buchholz to niemiecki piosenkarz i autor tekstów. Już w czasach szkolnych udzielał się w zespołach muzycznych jako bębniarz, pianista, gitarzysta i wokalista. Kształcił się na studiach muzycznych w Berlinie i Mannheim. Wydał jak dotychczas jeden album pt. „Hoffnungslos, hoffnungsvoll” (2015r), gdzie można znależć piosenkę „Herz über Kopf”. W tym roku często można było ją usłyszeć w radio, choć na oficjalnych podsumowaniach najpopularniejszych piosenek roku 2017 jej nie zauważyłam.

Tekst piosenki znajdziesz tutaj

 

 

 

Clueso – Wen Du Liebst

Clueso (ur.1980r), a właściwie Thomas Hübner, to niemiecki wokalista, autor tekstów, raper i producent muzyczny. W wieku 15 lat zaczął nagrywać muzykę, aktualnie ma na swoim koncie 10 albumów.

Przebój „Wenn Du liebst” nagrał wspólnie z Kat Frankie, australijską wokalistką mieszkającą w Berlinie. To najbardziej nastrojowa piosenka w moim mini – zestawieniu.

Tekst piosenki można zobaczyć tutaj.

 

 

 

 

Wychowałam się w czasach, kiedy muzyka była o wiele ciekawsza niż dziś.  Dla tego wpis nie jest moją oceną, a jedynie  przedstawia to, co podoba się aktualnie mieszkańcom Austrii.  Dla mnie niemieckie piosenki mają  przede wszystkim walor językowy – uczę się z nich nowych słówek (lub odświeżam te zapomniane).

Dajcie znać czy Wam sie podobało.  A jeżeli interesują Was pozostałe niemieckojęzyczne piosenki popularne w roku 2017, zajrzyjcie tutaj.

 

 

 

Zdjęcie tytułowe: Unsplash.com