Praca w Tyrolu – hotelarstwo i gastronomia. Gdzie szukać ofert + praktyczne porady dla początkujących

Praca w Tyrolu – hotelarstwo i gastronomia.  Gdzie szukać ofert + praktyczne porady dla początkujących

Zakładam, że jeżeli tu trafiłeś to znaczy że poszukujesz pracy w Austrii. Jeżeli znasz już trochę język niemiecki, to możesz śmiało brać sprawy w swoje ręce i szukać pracy samodzielnie, bez pośredników. Wpis jest sprofilowany pod szukanie pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej, ale moje wskazówki w większości są uniwersalne i można je stosować w przypadku innych branż.

 

 

Z wpisu dowiesz się:

 • jakie kroki należy podjąć chcąc znaleźć pracę w Austrii samodzielnie, bez żadnych pośredników,
 • z jakich źródeł korzystać szukając pracy
 • na co zwracać uwagę czytając oferty pracy
 • jak przygotować CV / co robić po wysłaniu CV
 • na co zwracać uwagę podpisując pierwszą umowę o pracę
 • jakich dokumentów potrzebujesz i co załatwić od razu po przyjeździe 
 • inne praktyczne informacje, które sama chciałabym znać szukając pracy po raz pierwszy.

 

Czytaj również: Pierwsza praca w Austrii. Największe atuty pracy w hotelarstwie.

No to lecimy!

 

 

 

 

Gdzie publikowane są oferty pracy ?

 

 

Eures – Europejski Portal Mobilności Zawodowej

To oficjalny portal Komisji Europejskiej, gdzie znajdziesz oferty pracy z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (= UE + kilka innych państw).

Poniżej zrzut ekranu głównej strony portalu EURES.  Aby rozpocząć wyszukiwanie ofert, należy przejść do zakładki „szukaj pracy”.   Warto też od razu założyć własne konto, dzięki niemu będziemy m.in. otrzymywać na maila powiadomienia o interesujących nas ofertach.

praca w tyrolu hotelarstwo

 

 Oferty można wyszukiwać na dwa podstawowe sposoby:

 • wpisując słowo kluczowe w okienko wyszukiwania
 • poprzez wybór konkretnego zawodu z rozwijanej listy (sekcja „Więcej kryteriów”)

Dodatkowo można:

 • zawęzić obszar geograficzny do konkretnego kraju a nawet województwa (odpowiednik w Austrii: „Land”) z menu po lewej stronie
 • posortować oferty wg trafności i dat

praca w tyrolu hotelarstwo

 

 

 

 

AMS – Das Arbeitsmarktservice

AMS to austriacki odpowiednik urzędu pracy.  Bezpośredni link do wyszukiwarki ofert z Tyrolu znajdziesz tutaj

Oferty można wyszukiwać po słowie kluczowym, np nazwie zawodu czy miejscowości.  Wyszukiwarka przekieruje nas do “e-Job-Room”.  Tam wyświetlą się dodatkowe kryteria wyszukiwania.

praca w tyrolu

 

 

 

at.indeed.com

Korzystanie z tej wyszukiwarki jest banalnie proste; oferty wyszukujemy wpisując słowo kluczowe i / lub obszar geograficzny.

 

 

 

Kariere.at

To odpowiednik polskiego pracuj.pl . Jest to bardzo bogaty w treści serwis, poza ofertami pracy znajdziemy tam również materiały dotyczące aplikowania o pracę oraz newsy i porady dotyczące życia i rozwoju zawodowego.

Po wejściu do serwisu najlepiej przejść do działu „Jobs”. Wyświetli się nam lista wszystkich ofert pracy. Możemy je zawęzić za pomocą słowa kluczowego, obszaru geograficznego bądź branży.

praca w tyrolu hotelarstwo

 

 

 

Rollingpin.at

To serwis specjalizujący się w ofertach z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Oferty wyszukujemy wpisując słowo kluczowe i / lub obszar geograficzny.

 

 

 

Hogastjob.com

Kolejny serwis specjalizujący się w ofertach z branży gastronomicznej i hotelarskiej, pokazuje oferty z krajów niemieckojęzycznych, Włoch oraz oferty pracy na statkach. Oferty wyszukujemy wpisując słowo kluczowe i / lub obszar geograficzny.

 

 

 

 

bestwellnessjobs.at 

Wyszukiwarka ofert pracy w hotelach posiadających dział SPA / Wellness i należących do sieci “Best Alpine Wellness Hotels”. Aktualnie w sieci jest niewiele hoteli, za to każdy z nich odznacza się wysokimi standardami (****S, *****,  *****S).  Oznacza to również atrakcyjne benefity dla pracowników. 

 

 

 

 

Tirolerjobs.at 

Wyszukiwarka ofert pracy w Tyrolu.  Oferty wyszukujemy wpisując słowo kluczowe (zawód), możemy również wybrać konkretny region w Tyrolu oraz branżę. 

 

 

 

 

 

jobs.tt.com 

Platforma poświęcona pracy, należąca do najpopularniejszej gazety w Tyrolu – Tiroler Tageszeitung.  Posiada wyszukiwarkę ofert z podstawowymi kryteriami (słowo kluczowe – zawód, miejscowość) oraz dodatkowymi.

 

 

 

 

Facebook

Od niedawna na facebooku możemy korzystać z sekcji „Jobs”. Oferty pracy można wyszukiwać za pomocą klasycznych kryteriów jak lokalizacja, branża i słowo kluczowe.

praca w tyrolu hotelarstwo

 

 

 

 

Linked In

Nie jest to tradycyjna wyszukiwarka ofert czy portal z ogłoszeniami o pracę, a serwis społecznościowy działająca na takich samych zasadach jak każda inna „społecznościówka”.  Obecność na LinkedIn ma służyć przede wszystkim promowaniu swojej osoby jako profesjonalisty.  Warto założyć tutaj konto, jeżeli myślisz o znalezieniu zatrudnienia w perspektywie długofalowej. Na przykład, jeżeli aktualnie masz pracę przejściową, w trakcie której planujesz szukać docelowego, stałego zajęcia w swoim zawodzie. Bo konto na LinkedIn to wg mnie sposób na to, aby praca sama do Ciebie przyszła. Tylko trochę trzeba jej w tym dopomóc 🙂

Jak być aktywnym w tym serwisie, wyjaśnię analogicznie do innych społecznościówek:

 • zakładamy profil, wypełniamy go informacjami o sobie, ale wyłącznie pod kątem zawodowym (takie „wirtualne CV”)
 • dodajemy „kontakty”, czyli znajomych, ale takich z którymi łączą z którymi łączą nas kontakty zawodowe czy branżowe,
 • mamy możliwość dołączenia do grup tematycznych,
 • mamy możliwość obserwowania osób i firm, które nas interesują,
 • mamy możliwość publikowania informacji tak jak na każdej innej społecznościówce.

Dziś wiele firm, zamiast publikować oferty pracy, wyszukuje kandydatów właśnie w serwisach społecznościowych, gdyż taka forma rekrutacji jest tańsza i skuteczniejsza.  Warto więc wykazywać aktywność, jeśli chcemy być odnalezieni przez osoby rekrutujące – publikować newsy, lajkować, podawać dalej.  Warto pamiętać, aby nie ulegać presji „klimatu” tego miejsca, i nie bać się publikować newsów, ale też nie przesadzać w drugą stronę, tzn. nie publikować treści o niskiej wartości lub niezwiązanych z Twoją branżą.  

 

 


Znamy się? Zapraszam do dołączenia do moich kontaktów na LinkedIn !

 

 

 

 

Grupy facebookowe

Oferty pracy pojawiają się również na grupach facebookowych. W takich grupach ogłaszają się zarówno agencje pracy, jak i prywatne osoby, które poszukują współpracowników bądź mają informację że ktoś gdzieś szuka osoby do pracy (najczęściej w hotelarstwie).

Można też samodzielnie wrzucić wpis „szukam pracy jako…”, oraz pytać o różne zagadnienia związane z rynkiem pracy, grupowicze zazwyczaj dzielą się wiedzą i chętnie pomagają.

Jeżeli chodzi o Tyrol, to warto zajrzeć do następujących grup: 

Praca Tyrol Wörgl Innsbruck Salzburg

Polacy w Tyrolu  (grupa zamknięta,  ale zachęcam do dołączenia)

Job + Arbeit Stellenmarkt für Tirol

Jobbörse Innsbruck und Umgebung

… albo wystarczy wpisać w wyszukiwarkę fb hasło “praca w Austrii”  🙂

 

 

 

 

Bezpośrednio u pracodawcy

Może być taka sytuacja, że ktoś chciałby pracować w danym konkretnym hotelu / pensjonacie. Zazwyczaj każdy hotel ma w dzisiejszych czasach stronę internetową, na której publikuje informacje o naborze do pracy. Zazwyczaj na tego typu ogłoszenia stworzona jest specjalna zakładka, najczęściej nazywa się „Karriere”, „Jobs”, „Unser Team” itp. Dobrym sposobem jest również obserwowanie danej firmy w mediach społecznościowych, na przykład obserwowanie fanpage firmy na facebooku. Jest duże prawdopodobieństwo, że pojawi się tam informacja o poszukiwaniu pracowników.

 

 

 

 

Na co zwracać uwagę w ogłoszeniu?

Czytając ogłoszenie powinno interesować Cię:

 • Czy ta praca to cały etat (Vollzeit) czy część etatu (Teilzeit). Zamiast tych określeń w ogłoszeniu mogą się pojawić konkretne godziny, zazwyczaj podawane są one w wymiarze tygodniowym:  w hotelarstwie pracuje się 48 godzin na tydzień i zazwyczaj jest to podzielone na 6 dni pracy w tygodniu.
 • Czy pracodawca zapewnia kwaterę (Unterkunft) i wyżywienie (Verpflegung).
 • Czy wynagrodzenie podane jest netto czy brutto. Jeżeli w ogłoszeniu podano wynagrodzenie brutto to tutaj znajdziesz kalkulator brutto netto.

 

 

 

 

Zanim wyślesz CV

 Poniżej garść moich wskazówek ułatwiających proces aplikowania o pracę.

 • Miej jakiś sensowny adres mailowy, z którego będziesz korzystać przy rejestracji w portalach z ogłoszeniami, oraz w przypadku kontaktu z potencjalnymi pracodawcami.
 • Zadbaj o wizerunek w mediach społecznościowych, a konkretnie o informacje o Twoim stylu życia. Jest ogromne prawdopodobieństwo, że pracodawca (lub jego sekretarka) będzie chciał wyszperać w sieci informacje o Tobie. Czego w szczególności należy się wystrzegać na portalach społecznościowych bardzo zwięźle opisano  tutaj.
 • Przygotuj CV i list motywacyjny po niemiecku. Jeżeli pracowałeś już w hotelu, postaraj się o referencje – nie jest to mus, ale w moim przypadku okazały się pomocne. 
 • Wysyłając maila ustaw sobie żądanie potwierdzenia otrzymania wiadomości.

 

 

 

 

Co robić po wysłaniu CV?

 

 

Jak długo czekać na odpowiedź?

Zacznę od tego, że kiedy szukałam pracy po raz pierwszy, to odezwały się 3 osoby na 30 wysłanych podań 🙁

Ale już następnym razem oddzwoniono do mnie jeszcze tego samego dnia 🙂

Ale jak to…?!   Ano tak:

  • robiłam “wstępny odsiew“. W ogłoszeniu podana jest osoba do kontaktu – zanim wysłałam CV dzwoniłam do niej i pytałam, czy ogłoszenie w ogóle jest jeszcze aktualne 🙂   jeżeli czujesz się na siłach językowo to radzę zrobić tak samo 🙂
  • monitorowałam losy wysłanych maili. Jeżeli do 3 – 4  dni nikt się nie odzywał, to dzwoniłam i pytałam czy dostali moje CV i czy podjęli już decyzję.  

 

 

Co robić kiedy pracodawca się odezwie

Jeżeli pracodawca jest poważny,  odezwie się w ciągu 2 – 3 dni, zapewne prześle Ci mailem informacje o Twoim stanowisku pracy. Ustali też z Tobą kiedy zaczynasz pracę i inne szczegóły organizacyjne.

Warto wykorzystać fakt iż pracodawca z Tobą koresponduje i wypytać  o wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy.

Wg mnie warto zapytać w szczególności:

  • o odzież roboczą, czy musisz się zaopatrzyć w coś szczególnego.
  • Jakie będą dokładnie Twoje godziny pracy i wynagrodzenie
  • Upewnij się czy na pewno pracodawca zapewnia nocleg i wyżywienie, czasem może pojawić się błąd w ogłoszeniu.
  • Ja zawsze proszę pracodawcę o przesłanie emailem umowy do wglądu – wolę ją sobie na spokojnie przeczytać w domu, choć zazwyczaj i tak nie da się już nic w takiej umowie zmienić.

 

 

 

 

Co należy wiedzieć o umowie

Umowa o pracę to obszerny temat, na który musiałby wypowiedzieć się ekspert.  Dlatego ja napiszę tylko kilka ogólnych informacji, dzięki którym dowiesz się czego z grubsza możesz się spodziewać.

W obiektach które pracują w systemie sezonowym z pewnością otrzymasz umowę na czas określony – na sezon.  Są w niej uregulowane podstawowe zasady, m.in.  dzienna / tygodniowa ilość godzin pracy, wynagrodzenie brutto i netto.

W Tyrolu w hotelarstwie i gastronomii obowiązuje tzw. Kollektivvertrag (umowa zbiorowa). To takie ramowe wytyczne, na których bazują umowy z pracownikami poszczególnych hoteli. Dlatego może się zdarzyć, że w Twojej umowie nie zostaną sprecyzowane niektóre kwestie, a w zamian pojawi się informacja że resztę spraw reguluje Kolektivvertrag.

 

 

 

 

Jakich dokumentów potrzebujesz i co załatwić od razu po przyjeździe

Podejmując pracę w hotelu, gdzie otrzymasz dach nad głową (= meldunek) i wyżywienie, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów ani nie będzie konieczności załatwiania innych formalności. Pracodawca sam Cię zamelduje w urzędzie gminy, sam zgłosi Cię do ubezpieczenia społecznego (po kilku dniach pocztą przyjdzie tzw. e-Card czyli odpowiednik polskiej karty NFZ, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z usług medycznych).

Z polskich dokumentów wystarczy tylko dowód osobisty, ale zawsze ja mam z sobą również paszport.

W pozostałych przypadkach (tzn kiedy nie mieszkasz u pracodawcy) praca i pobyt na terenie Austrii wymaga dopełnienia kilku formalności, ale to temat na osobny wpis.

 

 

 

 

Gratulacje! Jedziesz do pracy!

Wyjeżdżając z domu miej zanotowane pod ręką wszystkie ważne dane, w szczególności telefon i adres pracodawcy, n-r do przewoźnika, ambasady itp.  Bądź w kontakcie z jedną osobą z rodziny, której po dotarciu na miejsce napiszesz, że wszystko OK.

Interesuje Cię praca w Austrii / Tyrolu, w szczególności w hotelarstwie?

Zapraszam do facebookowej grupy „Polacy w Tyrolu”. Znajdziesz tam wsparcie osób, które aktualnie już pracują w Tyrolu i chętnie podzielą się doświadczeniem. Nawiążesz tam również kontakt z oficjalnymi firmami pośredniczącymi w szukaniu zatrudnienia za granicą.

Masz doświadczenia, przemyślenia związane z szukaniem pracy w Austrii? Podziel się nimi w komentarzach lub na facebooku!