Bank N26. Opinia po 5 latach korzystania + instrukcja jak otworzyć konto

Bank N26. Opinia po 5 latach korzystania + instrukcja jak otworzyć konto

Dokonując wyboru banku na emigracji kierowałam się jednym kryterium – aby konto było całkowicie darmowe. Tak trafiłam na neobank N26 – międzynarodowy internetowy bank, w którym konto można otworzyć niezależnie od kraju zamieszkania i obywatelstwa.  Dziś przedstawię jak w praktyce korzysta mi się z konta w tym banku.

 

O neobanku N26, w Polsce wciąż niszowym, piszą liczne portale eksperckie (linki w dalszej części tekstu), ja jednak piszę z perspektywy realnego użytkownika, który zdążył poznać w praktyce zalety i wady korzystania z konta N26. Jeżeli więc interesuje Cię praktyka a nie marketingowa teoria, czytaj dalej. 

 

 

n26 opinie

 

Z tekstu dowiesz się:

 • jak trafiłam na bank N26
 • główne zalety banku stwierdzone po 5 latach korzystania z konta
 • N26 – co to za bank?
 • Jak założyć konto ?
 • Wady N26
 • N26 a Revolut
 • Program partnerski N26
 • Jak przesłać euro z konta N26 na polskie konto złotówkowe?
 • Dla kogo konto w banku N26 będzie idealne?

 

 

 

 

Jak trafiłam na Bank N26?

Przyjeżdżając pierwszy raz do Austrii „tylko na jeden sezon” posiadałam już konto w walucie euro w banku w Polsce, jednak korzystanie z niego za granicą było niewygodne ze względu na absurdalne opłaty (głównie prowizje przy pobieraniu gotówki z bankomatu, opłata za prowadzenie konta). Znałam już ten ból wcześniej, ponieważ od lat korzystałam z tego konta podczas podróży po Europie. Nie było jednak innego wyjścia, taka wtedy w Polsce była oferta.

Poszukując w Austrii konta bankowego kierowałam się następującymi kryteriami:

 • prowadzenie konta musi być bez opłat, nawet wtedy kiedy na konto nie wpływa wynagrodzenie,

 • brak obowiązku minimalnych comiesięcznych wpływów (ponieważ wtedy jeszcze miałam umowy sezonowe i były okresy, w których nie otrzymywałam wynagrodzenia)

 • brak opłat za przelewy

 • brak opłat za pobieranie gotówki w bankomatach na terenie Austrii i za granicą (dla mnie wystarczy w strefie euro).

Bodaj jedynym bankiem oferującym takie warunki był wówczas bank N26.

Okazało się, że konto można (a nawet trzeba) założyć przez Internet – co również było dla mnie ogromną zaletą, bo nie lubię chodzić po urzędach i bankach.

Ponadto nie trzeba było mieć zaświadczenia o zarobkach.

Czego chcieć więcej? Ta oferta była skrojona dla mnie!

 

 

 

 

Główne zalety konta w banku N26

W banku N26 posiadam konto N26 Standard. Obecnie mija 5 lat odkąd z niego korzystam. Kluczowe zalety tego produktu są w mojej ocenie następujące:

 • całkowicie darmowe konto  (jedynie darmowe wypłaty z bankomatów są ograniczone do 5 na jeden miesiąc, ale dla mnie to nie problem – kto pobiera co tydzień pieniądze z konta, skoro wszędzie płaci się kartą…?),
 • procedura otwarcia zredukowana do minimum i całkowicie online (zaleta dla osób przebywających za granicą a nie znających języka – nie musicie osobiście iść do banku, wystarczy że ktoś z Wami siądzie przy komputerze i pomoże przeklikać się przez formularze),
 • bank jest międzynarodowy – konto można otworzyć niezależnie od kraju zamieszkania i obywatelstwa
 • stylowa, nowoczesna karta MasterCard z wypukłymi numerami – nawet w Austrii niektórzy wytrzeszczają oczy kiedy nią płacę
 • można utworzyć 2 dodatkowe podrachunki – tzw. „spaces”
 • możliwość otrzymania kredytu w rachunku bieżącym – tzw. „Dispokredit”
 • bank jest honorowany przez austriackie instutycje AMS (do przelewu zasiłku dla bezrobotnych) i Finanzamt (do przelewu zwrotu z podatku)
 • atrakcyjny program partnerski dzięki któremu możesz zarabiać drobne sumy – premia gotówkowa za przyprowadzenie do banku nowego klienta (szczegóły w dalszej części tekstu).

 

 

 

 

N26 – co to za bank?

Pomimo tych licznych zalet, konta nie założyłam spontanicznie na „hop – siup”.

Moja decyzja została poprzedzona obszernym researchem na temat samego banku. W tamtym czasie nie było jeszcze recenzji i opinii polskojęzycznych, bo bank N26 istniał wówczas jedynie w kilku krajach zachodniej Europy. Dla mnie była to zaleta – znajdowałam się w gronie uprzywilejowanych, mogących skorzystać z oferty banku.

Bank N26 jest neobankiem funkcjonującym w 100% internetowo, bez oddziałów stacjonarnych. Został założony w 2013 w Berlinie i swoją ofertę kierował na początku jedynie do Niemiec i Austrii. Bank N26 jest bankiem międzynarodowym, konto można tam dziś założyć niezależnie od obywatelstwa oraz kraju zamieszkania.

W Polsce ten neobank jest wciąż jeszcze bardzo mało znany, tak jak i samo zjawisko neobanków, oferujących produkty szyte na miarę użytkowników XXI wieku. O banku piszą portale eksperckie, ciekawsze materiały i informacje w języku polskim o banku jak i samej ofercie można znaleźć tutaj i tutaj:

 

 

 

 

Jak założyć konto ?

Rzekomo wystarczy jedynie 8 minut na otwarcie konta w banku N26.

Aby zacząć, kliknij w ten link, który przeniesie cię na stronę internetową banku, która wygląda następująco:

bank N26 opinie

 

 

W następnym kroku możemy wybrać język (angielski, niemeicki, włoski, francuski, hiszpański) i przechodzimy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.

 

 

Formularz składa się z siedmiu kroków:

 1. dane osobowe, czyli imię i nazwisko
 2. numer telefonu
 3. adres
 4. dodatkowe informacje, czyli narodowość i data urodzenia
 5. informacja o rezydencji podatkowej – zaznaczamy tam w którym kraju płacimy podatki i czy jesteśmy obywatelami USA lub posiadaczami Zielonej Karty
 6. stworzenie hasła
 7. zakończenie tworzenia konta.

 

 

Jeżeli wypełniasz formularz na komputerze, będziesz widzieć po lewej stronie postęp w wypełnianiu kolejnych sekcji:

bank N26 opinie

 

Aby zobrazować Ci jak banalny i prosty jest formularz, wklejam poniżej screenshot z jednej z sekcji:

bakn n26 opinie

 

 

 

 

 

 

 

 

Wady banku N26

Jeżeli przeanalizowaliście materiały o banku N26 zamieszczone na portach eksperckich (z linków powyżej), to pewnie zauważyliście, że bank ma również i wady. Te wady wynikają ze specyfiki oferty, jednak nie dla każdego muszą się wiązać z niedogodnościami.

Fakty są następujące:

 • bank nie ma oddziałów stacjonarnych, wszystko trzeba załatwiać przez Internet.  Ja jednak używam tego konta do tak elementarnych operacji, że nie potrafię sobie wyobrazić w jakim celu miałabym dodatkowo iść do banku stacjonarnego. Wydaje mi się, że wśród osób wychowanych w Polsce (wcześniej PRL) pokutuje przekonanie, że konto internetowe owszem, ale jak się człowiek chce o coś zapytać to już musi iść osobiście do banku… ja też miałam taki sposób myślenia i była to kwestia przestawienia się,

 

 • w razie problemów kontakt z bankiem odbywa się przez na chwilę obecną jedynie za pośrednictwem czatu, w językach: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański i francuski.   W praktyce  nie wystąpiły żadne problemy z kontem, a w ciągu pięciu lat użytkowania raz korzystałam z czatu. Tak jak w przypadku każdego czatu najpierw należało „przebić się” przez chatbota a potem już normalnie rozmawia się z żywym człowiekiem,

 

 • aplikacja: na chwilę obecną nie ma polskiej wersji językowej

 

 • brak oferty kredytowej.  Dla mnie to nie problem, moim celem jest po prostu konto do podstawowych operacji. W razie draki jest opcja limitu kredytowego w rachunku bieżącym,

 

 • limit wypłat z bankomatów (5 wypłat w miesiącu) – mi w zupełności wystarcza – w Austrii wszędzie płacę bezgotówkowo a pieniążki z bankomatu pobieram raz w miesiącu albo i rzadziej.

 

 

 

 

 

N26 a Revolut

Wydaje mi się że jedynym porównywalnym konkurentem banku N26 na dzień dzisiejszy jest Revolut. Przynajmniej tak piszą portale finansowe.

Ja nigdy nie korzystałam z Revoluta i trudno byłoby mi obiektywnie się wypowiedzieć, dlatego oscyłam do materiału,  w którym takie porównanie znajdziecie: pod tym linkiem.

 

 

 

 

Program partnerski N26

Bank N26 posiada atrakcyjny program partnerski dzięki któremu możesz zarabiać drobne sumy – na dzień pisania tego artykułu 15 euro – za przyprowadzenie do banku nowego klienta.

Wystarczy że wyślesz drugiej osobie dedykowany link, tak jak ja wysyłam Tobie, a ona wejdzie przez niego na stronę banku i założy konto. Gotówkę na koncie otrzymujesz od razu, a nie dopiero kiedy ta osoba dokona jakiejś transakcji.   Link znajdziesz w aplikacji mobilnej w dolnej zakładce „Entdecken” / „Freunde einladen”.

Z kolei osoba, którą „przyprowadzisz” do banku nic nie traci, a zyskuje możliwość polecania konta innym i uzyskiwania prowizji.

Załóż konto przez mój link, a potem sam zapraszaj znajomych do skorzystania z programu 🙂 

 

 

 

 

Jak przesłać euro z konta N26 na polskie konto złotówkowe?

Często na grupach facebookowych spotykam się z pytaniem „jak przesłać euro z zagranicy na konto złotówkowe w Polsce”.  Doprawdy nie wiem, dlaczego ludzie w XXI wieku zadają takie pytania.

Dla mnie odpowiedź jest oczywista: od lat korzystam z kantoru internetowego, gdzie kurs wymiany jest korzystniejszy niż w bankach.

W kantorze mam założony profil i podpięte dwa konta – konto złotówkowe w Polsce i konto w banku N26.  Jeżeli chcę przewalutować euro na złotówki, to przesyłam euro do kantoru internetowego, a kantor przesyła złotówki na moje konto złotówkowe w Polsce.

Na czym jeszcze można zaoszczędzić korzystając z kantoru internetowego?

 • istnieje możliwość negocjacji cen w celu polepszenia kursu – wystarczy przed wymianą większej ilości waluty skontaktować się z konsultantem,
 • istnieje możliwość zbierania punktów w celu uzyskania korzystniejszego kursyu wymiany– przyznawane są one po każdej wymianie waluty w zamian za wystawienie opinii o kantorze i przyprowadzenie nowego klienta.

 

 

 

 

Dla kogo konto w banku N26 będzie idealne?

 • dla emigrantów
 • dla pracowników sezonowych / tymczasowych (ponieważ w okresie nieotrzymywania pensji nie są potrącane żadne opłaty za konto)
 • dla freelancerów, którzy świadczą usługi dla zagranicznych kontrahentów i otrzymują wynagrodzenie w euro
 • dla osób które podróżują po Europie i potrzebują konta do najprostszych operacji finansowych
 • dla osób młodych i postępowych, dla których załatwianie spraw przez Internet jest rzeczą oczywistą.

 

 

Dajcie znać, w  jakich bankach posiadacie konta walutowe i czy jesteście zadowoleni z warunków ?

 

Bank N26 opinie

 

Na koniec

Pisanie o Austrii to ciężka praca 😆 dlatego czasem na blogu będą pojawiać się linki partnerskie, tak jak w tym artykule. Jeśli użyjesz któregokolwiek z linków,  nic nie tracisz,  a do mnie trafi niewielka prowizja.   Zamierzam z niej pokryć koszty utrzymania bloga.  Jeśli nie użyjesz linków, nic się nie zmieni – nadal będę publikować praktyczne informacje, dzięki którym będziecie mogli lepiej wykorzystać swój pobyt w Austrii.   Bo to moje hobby 🙂

Jeżeli zamierzasz otworzyć  konto w EURO, zrób to przez mój link, a potem sam zapraszaj znajomych do skorzystania z programu 🙂 

 

 

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter   i Pinterest

Bank N26 opinie