Müllsprüche. Pomęcz mózg i zrozum grę słów z… austriackich koszy na śmiecie

Müllsprüche. Pomęcz mózg i zrozum grę słów z… austriackich koszy na śmiecie

Austria nie raz mnie zaskoczyła jeżeli chodzi o wszechobecny Ordnung, czystość i estetykę każdego zakątka. To jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że w Kraju Mozarta nawet obok koszy na śmiecie nie da się przejść obojętnie.

 

 

 

 

 

 

 

Wszystko za sprawą krótkich, zabawnych acz niebanalnych sloganów na miejskich kubłach na odpady. Po raz pierwszy zobaczyłam je w Innsbrucku i od razu przykuły moją uwagę.

Podróżując po Austrii zauważyłam że identyczny pomysł wdrożono również w Wiedniu. Do napisania o wiedeńskim projekcie zaprosiłam Anię z bloga „I love Wien”, a jej wpis możecie przeczytać tutaj .

Tymczasem wracamy do Innsbrucka.

 

 

 

 

 „Zuchwałe cytaty”

Uwielbiam grę słów, a właśnie w taki sposób stworzono „ freche Müllsprüche”, czyli zuchwałe / bezczelne powiedzonka „wokół tematu śmieci”.   Są to przeróbki / modyfikacje znanych sloganów bądź po prostu luźne hasła.   Na innsbruckich koszach jest łącznie 20 różnych cytatów.   Ich autorami są mieszkańcy, wyłoniło je specjalne jury, ale o tym w dalszej części wpisu.  Udało mi się odnaleźć większość sloganów, jednak nie zawsze robiłam zdjęcia; może z czasem uda mi się zebrać jeszcze kilka fotek.

 

innsbruck kosze

Selten so voll gefühlt” („rzadko czuję się taki pełny”) – odnosi się do wyrażenia „sich wohl fühlen” („czuć się dobrze”), słowo „voll” zastąpiło „wohl”

 

 

 

 

innsbruck kosze

Mistverständnis, Mist = potoczne określenie śmieci, Verständnis – porozumienie; parafraza okreslenia „Misverständnis” („nieporozumienie”)

 

 

 

 

innsbruck kosze

Ich wär so gerne Müllionär”. Müll – śmiecie.  Tak chętnie zostałbym śmiecionerem ?

 

 

 

 

Powiedzonka na pojemnikach są mieszanką austriackiego-niemieckiego i innych języków (włoskiego, angielskiego), czasem są to po prostu zabawne cytaty.

 

 

 

 

innsbruck kosze

Hast a la mista, baby?” Mist – potoczne określenie śmieci. „Hasta la vista, baby” to kultowe powiedzenie Arnolda Schwarzeneggera z końcowej sceny filmu „Terminator 2: Dzień sądu”, w którym aktor odtwarzał tytułową rolę.  Amerykański Instytut Filmowy umieścił tę wypowiedź w 2005 roku na 76. miejscu listy najsłynniejszych cytatów filmowych ostatnich 100 lat.

 

 

 

 

innsbruck kosze

Give me some more” – dawaj więcej!

 

 

 

 

innsbruck kosze

Ich nehme auch Bargeld und Kreditkarten” – przyjmę również gotówkę i karty kredytowe

 

 

 

 

innsbruck kosze

Wohl oder Kübel”.  WTF ? 

 

 

 

 

A tutaj gra słów której, bez podpowiedzi, nie zrozumieją osoby spoza Innsbrucka / Tyrolu. Wilten to dzielnica Innsbrucka, btw znajduje się tam słynny cmentarz Wilten Friedhof, który widać z wieży skoczni Bergisel.

 

innsbruck kosze

Wilten hier jemand Müll einwerfen?” Wilten zastępuje tu słowo „will”

 

 

 

 

 

 

Niech mi ktoś powie, że taki widok nie powoduje uśmiechu na gębusi? Nie skłania aby przystanąć na chwilę, podumać, pomyśleć „o, szacuneczek dla ekipy która to wymyśliła”. Bo faktem jest, że za sprawą prostej naklejki (niski koszt produktu) przyjemność korzystania z miejskich kubłów znacznie wzrosła 🙂

 

 

 

 

 

 

Skąd wziął się pomysł?

W 2010 pracownicy Urzędu Miasta Innsbruck postanowili wymienić kosze na śmiecie, ponieważ dotychczasowe miału zbyt małą pojemność (30 – 40 litrów) i były otwierane od góry przez co były narażone na deszcz i wiatr. W mieście zainstalowano 2 300 nowych koszy z „zuchwałymi sloganami” – takimi, aby po ich przeczytaniu miało się ochotę wcisnąć coś do mijanego kosza.

Autorami kreatywnych sloganów są sami mieszkańcy. Miasto ogłosiło akcję Freche Müllsprüche für Innsbruck“ (bezczelne / zuchwałe slogany dla Innsbrucka) i każdy mógł przysłac porpozycję, napłynęło 1 261 sloganów. Oceniało je 4 osobowe jury. Ostatecznie wybrano 20 sloganów. Co się stało z pozostałymi? Zapisano je w „wielkiej księdze śmieciowych sloganów” (das „Große Buch der Müllsprüche“ ), która znajduje się w Urzędzie Miejskim w Innsbrucku.

 

Najfajniejsze jest to że jest to gra słów, więc osoba ucząca się niemieckiego ma mnóstwo fun’u przy rozkładaniu tych tekstów na czynniki pierwsze!

 

 

 

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter,   Pinterest i  TikTok !

 

 

Możesz też postawić mi kawę!

 przez „buycoffee.to” (PLN)  lub   przez  „buymeacoffee” (EUR)  lub  bezpośrednio na mój paypal ! 

Postaw mi kawę na buycoffee.to