Krampus. Oto powód, dlaczego w Tyrolu warto być niegrzecznym!

Krampus. Oto powód, dlaczego w Tyrolu warto być niegrzecznym!

W Tyrolu grzeczne dzieci odwiedza Św.Mikołaj, zaś te niegrzeczne – Krampus.  O ile dzieci boją się Krampusa, tak dorośli… wolą w trakcie roku być niegrzeczni!   

Krampus to postać – petarda, całkowite przeciwieństwo poczciwego Świętego Mikołaja.   Tak jak Mirelle Mathieu  jest przeciwieństwem Shakiry, a   Karel Gott  przeciwieństwem Ozzy’ego Osbourne’a.

 

 

 

 

 

Inne wpisy o Adwencie w Tyrolu:

 

 

 

 

Krampus to taki szpetny / straszny towarzysz  Św.Mikołaja – postać o groźnym wyglądzie, odwiedzająca niegrzeczne dzieci w przeddzień imienin Św.Mikołaja, czyli 5 grudnia.  Tyle przeczytacie w Internecie.

 


 Krampus w obiektywie jednego z tyrolskich fotografów

 

 

 

 

 

 

A teraz moja wersja.

 

Żeby Wam jak najtrafniej opisać o co chodzi, pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie.

W Tyrolu bardzo popularne są imprezy na wolnym powietrzu, stąd przez cały rok mamy do wyboru cały wachlarz tematycznych festynów – festiwal strudla, festiwal lodowych rzeźb, uroczysty spęd bydła z hal do dolin…  Te imprezy łączy jedno – lokalni mieszkańcy maja okazję aby wyjść z domów i poimprezować.

Latem imprezuje się przy zimnym piwku, zimą przy grzanym winku.

Jedną z imprez, w trakcie której gorące grzane wino  smakuje najlepiej, jest właśnie Krampuslauf, czyli Bieg Krampusów.

 

 

krampus austria

 

 

 

 

 

 

 

 

Co z tego wynika dla nas, turystów?

Jest to wspaniała okazja aby podpatrzeć jak bawi się lokalna społeczność – początek grudnia to okres, w którym w Alpach nie ma jeszcze zbyt wielu turystów.  A jeżeli są, to właśnie korzystają z niskich, przedsezonowych cen karnetów i jeżdżą na nartach.

Terminy takich imprez podawane są wcześniej do publicznej wiadomości.

 

 

 

Największą radochę mają dzieci i młodzież

 

 

 

 

Jak wygląda taka impreza?

Krampus, a w rzeczywistości cała gromada Krampusów, przechodzi o ustalonej porze w formie korowodu przez alpejskie miasteczka, hałasując przy tym  dzwonkami i innymi przedmiotami.  Stąd wydarzenie nosi nazwę Krampuslauf, czyli dosłownie bieg Krampusów – ale chodzi w tym przypadku o korowód, pochód. 

Mieszkańcy kręcą się zazwyczaj  już wcześniej w okolicach lokalnego jarmarku adwentowego i ogrzewają się od wewnątrz jedząc Kiachl i pijąc Glühwein

Po prezjściu korowodu częśc Krampusów zostaje „na placu boju”, bo są to po prostu lokalni mieszkańcy, którzy chcą już w końcu napić się wina.  Sporo przebierańców to dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wygląda Krampus?

Na pozór może się wydawać, że Krampus to po prostu postać odziana w jakieś stare łachy, z maską na twarzy.

Nic podobnego.  Strój Krampusa wykończono z dbałością o każdy detal.  Jego najważniejszym elementem jest maska – w Austrii ma ona specjalną nazwę – „die Larfe” (nie „die Maske”).   

Strój Krampusa do tanich nie należy – wystarczy popatrzeć z czego jest wykonany.  Dotyczy to również maski!

W Tyrolu istnieje nawet muzeum, w którym wystawione są maski Krampusa!

 

 

 

 

 

W 2019 roku w Seelefd in Tirol odbył się największy korowód Krampusów w Tyrolu – zdjęcia i relacja z tego wydarzenia tutaj

 

O Krampusie opowiada też Ania z bloga „I love Wien”, Beata z bloga „Vienese Breakfast” oraz Ela z kanału „Alpejskie Klimaty”:

 

 

 

 

 

 

 

A to ja podczas tego pamiętnego wydarzenia. Po dwóch kubkach grzanego wina złapałam jakiegoś małego Krampuska i zaczęłam go ściskać xD

 

 

 

 

Na koniec jeszcze żart odnośnie obowiązku noszenia masek w trakcie pandemii –  region Tyrol ma świetny real time marketing: „Wzorowo: wszyscy noszą maski”:

 

To jeszcze nie wszystko!

Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter,   Pinterest i  TikTok !

 

 

Możesz też postawić mi kawę!

 przez „buycoffee.to” (PLN)  lub   przez  „buymeacoffee” (EUR)  lub  bezpośrednio na mój paypal !