„Griaß di”, „Pfiat di”, czyli jak się poprawnie przywitać/ pożegnać w Tyrolu i Austrii

„Griaß di”, „Pfiat di”, czyli jak się poprawnie przywitać/ pożegnać w Tyrolu i Austrii

Nie ważne czy jedziesz do obcego kraju na wakacje, w celach biznesowych, czy planujesz dłuższy pobyt. Jeżeli chcesz wywrzeć na swoich zagranicznych współrozmówcach pozytywne wrażenie, powinieneś poznać minimum kilka zwrotów używanych w danym kraju. Jednym z nich są powitania i pożegnania. 

 

 

Powitania w Austrii

Na powitanie, wbrew mojemu wcześniejszemu przekonaniu, rzadko używa się tu zwrotu „Gruß Gott”. Oczywiście jeżeli ktoś w ten sposób się wita, to nie jest to nic niepoprawnego. Jednak najpopularniejsze powitania w Austrii to „Hallo”, „Servus” oraz „Griaß di” (gwara tyrolska – przy wymowie  „ia“ wymawiamy jak „ü“, więc brzmi trochę jak „Grüß Dich”).  Są to powitania „luźne”, nieformalne.

Jeżeli chodzi o powitania formalne, to należy wiedzieć co następuje:

  • rano i do południa witamy się słowami „Guten Morgen”
  • w trakcie dnia używamy zwrotu „Guten Tag”
  • wieczorem witamy się słowami „Guten Abend”.

 

"Griaß di", "Pfiat di"

„Do widzenia” po niemiecku

Znów zacznę od pożegnań nieformalnych. Odpowiednikiem gwarowego tyrolskiego „Griaß di” przy pożegnaniu jest „Pfiat di”.  Innym popularnym pożegnaniem jest „Tschuß” oraz „Ciao” (w całej Austrii).

Formalne zwroty na pożegnanie to:

  • Auf Wiedersehen (do zobaczenia)
  • wieczorem: Gute Nacht (dobranoc)
  • opcjonalnie można dodać: bis Morgen (do jutra), bis bald (do zobaczenia wkrótce), bis später (do zobaczenia później).

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Jeżeli właśnie wychodzisz z restauracji lub zrobiłeś zakupy w markecie, oprócz sakramentalnego „Auf Wiedersehen” w dobrym tonie jest dorzucić na pożegnanie jakieś miłe słowo.  Nieważne, czy właśnie rozmawiałeś z kontrahentem biznesowym, z kasjerką w sklepie, kelnerem czy konduktorem.

Zazwyczaj życzymy współrozmówcy, w zależności od pory dnia: „Schönen Tag” (miłego dnia), „Schönen Nachmittag” (miłego popołudnia) bądź „Schönen Abend” (miłego wieczoru).

 

.

Miłośniczka Alp, Austrii, Tyrolu i języka niemieckiego. Autorka bloga „Polka w Tyrolu”. Z zawodu menedżer, przez szereg lat zajmowała się projektami wspomagającymi lokalny rozwój. Ceni dobre jedzenie i święty spokój.