4 rzeczy, które warto zrobić w Garmisch Partenkirchen

4 rzeczy, które warto zrobić w Garmisch Partenkirchen

Garmisch Partenkirchen  kojarzyło mi się jak dotąd jedynie ze skokami narciarskimi, które odbywają się tutaj w ramach Turnieju Czterech Skoczni.  Dziś Ga Pa w moich oczach to małe, pełne alpejskiego klimatu bawarskie miasteczko.  Jak warto spędzić tam czas ?

 

 

Jadąc pierwszy raz do Garmisch Partenkirchen nie wedziałam, czego moge się spodziewać. Miasto otoczone jest malowniczymi terenami Alp Bawarskich – dojeżdżając pociągiem do Ga Pa, czy to od strony Innsbrucka czy Monachium,  mijamy przede wszystkim takie widoki: 

garmisch partenkirchen

garmisch partenkirchen

garmisch partenkirchen

garmisch partenkirchen

Jeżeli Ty też przyjedziesz do Ga Pa pociągiem, wiedz, że po wyjściu z dworca  kolejowego powinieneś skierować się w lewo – droga prowadzi do samego centrum Garmisch Partenkirchen.

Co koniecznie trzeba zrobić po dotarciu do centrum miasta?  Dowiesz sie poniżej. Ale najpierw w kilku słowach przedstawię co należy wiedzieć na temat Ga Pa.

 

 

Wyróżniki miasta: sport i historia

Spacerując po gwarnym centrum Ga Pa, próbuję sobie wyobrazić jaka panuje tu atmosfera podczas zawodów skoków narciarskich, organizowanych z resztą regularnie od 1953 roku począwszy, zawsze 1 stycznia.  Warto również wiedzieć, że Ga Pa było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokonał nie kto inny jak… Adolf Hitler. A jak już przy historii jesteśmy, to warto dodać, że Garmisch Partenkirchen było kiedyś dwoma osobnymi miejscowościami, oddzielonymi rzeką Partnach. Połączenia miejscowości dokonał w 1935 roku (nieprzypadkowo, rok przed Igrzyskami)… Adolf Hitler.

 

 

 

Co trzeba koniecznie zrobić w Garmisch Partenkirchen?

 

 

Zobaczyć kolorowo zdobione bawarskie domy

Znajdziesz je w centrum Garmisch Partenkirchen, które z resztą  jest bardzo kameralne.  Główną jego część stanowi Richard Strauss Platz oraz długi deptak (Am Kurpark), wzdłuż którego usytuowanych jest mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów pamiątkarskich, sklepów z odzieżą sportową, regionalną itp. Zabudowa centrum miasta jest zdecydowanie przyjemna dla oka, sporo budynków jest współczesnych, ale dobrze wkomponowanych w otoczenie. Podczas spaceru po mieście warto jednak zwrócić uwagę na starsze budynki w bawarskim stylu, z których większość jest kolorowa, najczęściej przyozdobiona okolicznościowymi malunkami.

garmisch partenkirchen

Centrum miasta – Richard Strauss Platz – i początek deptaku – Am Kurpark. W tle zdjęcia widac pomarańczowy budynek – to informacja turystyczna.

garmisch partenkirchen

garmisch partenkirchen

Główny deptak  „Am Kurpark” jest bardzo kameralny. Ujrzymy tam między innymi domy z ozdobnymi freskami. Kiedys mieszkali w nich bogaci mieszczanie, a malunki były oznaka ich statusu

garmisch partenkirchen

garmisch partenkirchen

garmisch partenkirchen

To chyba najbardziej charakterystyczny z malowanych budynków w Ga Pa. Jest często fotografowany. Znajduje się w nim sklep z pamiątkami. Na zdjęciu poniżej dom w wiejskim stylu – to Cafe Mukkefuck.

cafe mukkefuck

 

 

 

Zrobić zakupy

Ga Pa to dawne miasto handlowe, leżące niegdyś na szlaku Via Raetia (Augsburg- Wenecja). W mieście rezydowali wtedy rozmaici kupcy i handlarze. Ten handlowy charakter, moim zdaniem, miasto utrzymało po dziś dzień – Ga Pa jest zdecydowanie odpowiednim miejscem aby wybrać się na shopping!  Oprócz sklepów z  „wyrafinowanym” asortymentem (tj. tych ulokowanych na głównym deptaku) można tu zrobić również bardziej „użyteczne” zakupy: znajduje się tu małe centrum handlowe, kilka marketów  (m.in. Hofer, Lidl), drogerii (DM, Muller), a z branży odzieżowej funkcjonuje tu kilka „sieciówek”.  Z informacji praktycznych: zakupy są tu nieco tańsze niż w Austrii, dlatego Austriacy mieszkający przy niemieckiej granicy często zaopatrują się właśnie tutaj. Ja również polecam to rozwiązanie.

 

 

Wypić dobrą kawę

Gdzie wypić dobrą kawę i zjeść coś słodkiego w Ga Pa?  Byłam w kilku miejscach, jednak najbardzie j przypadł mi do gustu lokal pod nazwą  Konditorei & Kaffeehaus Krönner – znajduje się na głównym deptaku.

garmisch partenkirchen kaffeekaus kroenner 
Obiekt wygląda z zewnątrz dośc kiczowato, za to wnetrza są zdecydowanie warte odwiedzenia:


W tym obiekcie wrażenie robi duży wybór ciast i innych wyrobów cukierniczych. W menu są też śniadania. Wielbiciele kawy, którzy lubią celebrować rytuał picia tego napoju, nie będą zawiedzeni – kawa podawana jest na kilka sposobów. Panujący tam klimat przypomina mi trochę (ale tylko trochę) wiedeńskie kawiarnie, w których można by siedzieć w nieskończoność bez poczucia presji wyjścia zaraz po wypiciu swojej kawy. Ciasta oraz inne słodkości (głównie praliny) wyeksponowane są w długich na kilka metrów przeszklonych ladach.  Jeżeli jeszcze nie próbowaliście słynnego tortu Sachera, to warto to zrobić właśnie tutaj! Ja próbowałam już wielu ciast w tym lokalu, ale zazwyczaj zamawiam właśnie Sachertorte.

 

 

 

Degustować niemieckie piwo 

Jako że jestesmy w Bawarii, w Garmisch mamy okazję skosztować lanego niemieckiego piwa, i to z legendarnego browaru – Hofbräu München.  Nie należy przepuścić takiej okazji!  Piwo możemy degustowac w jednym z lokali na głównym deptaku.

garmisch hofbrauerei

 

 

 

 

Jestem pewna, że spodoba Ci się w Garmisch!

Garmisch Partenkirchen to typowe bawarskie miasteczko z zadbanym centrum, które często odwiedzam. Idealne na spacer, kawę i shopping. Garmisch jest niewielką miejscowością, więc na wszystkie te czynności wystarczy Wam pół dnia 🙂