Garmisch Partenkirchen – idealne na spacer, kawę i shopping

Garmisch Partenkirchen – idealne na spacer, kawę i shopping

Jedną z miejscowości austriacko – niemieckiego pogranicza, którą koniecznie trzeba odwiedzić, jest Garmisch Partenkirchen. Polakom jest znane głównie dzięki skokom narciarskim, które odbywają się tutaj w ramach Turnieju Czterech Skoczni.  Ga Pa to typowe bawarskie miasteczko. Jestem pewna, że Ci się tu spodoba!

 

 

Spacerując po gwarnym centrum Ga Pa, próbuję sobie wyobrazić jaka panuje tu atmosfera podczas zawodów skoków narciarskich, organizowanych z resztą regularnie od 1953 roku począwszy, zawsze 1 stycznia. Warto również wiedzieć, że Ga Pa było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokonał nie kto inny jak… Adolf Hitler. A jak już przy historii jesteśmy, to warto dodać, że Garmisch Partenkirchen było kiedyś dwoma osobnymi miejscowościami, oddzielonymi rzeką Partnach. Połączenia miejscowości dokonał w 1935 roku (nieprzypadkowo, rok przed Igrzyskami)… Adolf Hitler.

 

Malownicze centrum i długi deptak

Centrum Garmisch Partenkirchen jest bardzo kameralne. Główną jego część stanowi Richard Strauss Platz oraz długi deptak (Am Kurpark), wzdłuż którego usytuowanych jest mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów pamiątkarskich, sklepów z odzieżą sportową, regionalną itp. Zabudowa centrum miasta jest zdecydowanie przyjemna dla oka, sporo budynków jest współczesnych, ale dobrze wkomponowanych w otoczenie. Podczas spaceru po mieście warto jednak zwrócić uwagę na starsze budynki w bawarskim stylu, z których większość jest kolorowa, najczęściej przyozdobiona okolicznościowymi malunkami.

Garmisch Bawaria Niemcy

Garmisch Bawaria Niemcy

Garmisch Bawaria Niemcy

 

 

 

Garmisch Partenkirchen – idealne miejsce na shopping…

Ga Pa to dawne miasto handlowe, leżące niegdyś na szlaku Via Raetia (Augsburg- Wenecja). W mieście rezydowali wtedy rozmaici kupcy i handlarze. Ten handlowy charakter, moim zdaniem, miasto utrzymało po dziś dzień – Ga Pa jest zdecydowanie odpowiednim miejscem aby wybrać się na shopping!  Oprócz sklepów z “wyrafinowanym” asortymentem (tj. tych ulokowanych na głównym deptaku) można tu zrobić również bardziej “użyteczne” zakupy: znajduje się tu małe centrum handlowe, kilka marketów  (m.in. Hofer, Lidl), drogerii (DM, Muller), a z branży odzieżowej funkcjonuje tu kilka “sieciówek”. Z informacji praktycznych: zakupy są tu nieco tańsze niż w Austrii, dlatego Austriacy mieszkający przy niemieckiej granicy często zaopatrują się właśnie tutaj. Ja również polecam to rozwiązanie.

 

 

… i dobrą kawę. 

Gdzie wypić dobrą kawę i zjeść coś słodkiego w Ga Pa?  Oczywiście zawsze można pójść do “pierwszej lepszej” kawiarni w centrum, ale zazwyczaj największe “perełki” znajdują się nieco dalej. Wg mnie warto przespacerować się w głąb deptaku, gdzie po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do Konditorei & Kaffeehaus Krönner. 

 

Konditorei & Kaffeehaus Krönner Garmisch

W tym obiekcie wrażenie robi duży wybór ciast i innych wyrobów cukierniczych. W menu są też śniadania. Wielbiciele kawy, którzy lubią celebrować rytuał picia tego napoju, nie będą zawiedzeni – kawa podawana jest na kilka sposobów. Panujący tam klimat przypomina mi trochę (ale tylko trochę) wiedeńskie kawiarnie, w których można by siedzieć w nieskończoność bez poczucia presji wyjścia zaraz po wypiciu swojej kawy. Ciasta oraz inne słodkości (głównie praliny) wyeksponowane są w długich na kilka metrów przeszklonych ladach.  Jeżeli jeszcze nie próbowaliście słynnego tortu Sachera, to warto to zrobić właśnie tutaj! Ja próbowałam już wielu ciast w tym lokalu, ale zazwyczaj zamawiam właśnie Sachertorte.

 

Oprócz ciast i pralin w lokalu są sprzedawane czekolady własnej roboty – wybór jest na prawdę spory. Sama uwielbiam czekolady, najbardziej lubię mleczną i białą. Mając taki wybór, na pewno kupiłabym którąś z nich na prezent!

kaffehaus kroenner garmisch

 

 

Jeżeli przejdziesz cały deptak i wyjdziesz nieco poza ścisłe centrum, ujrzysz charakterystyczny budynek w stylu wiejskiej chaty. To  Cafe Mukkefuck. Osobiście nie byłam w środku, i trudno mi rekomendować ten przybytek. Spotkałam jednak bardzo pozytywne opinie w Internecie, więc w przyszłości pewnie go odwiedzę.

Cafe Mukkefuck Garmisch

 

Jestem pewna, że spodoba Ci się w Garmisch!

Garmisch Partenkirchen to typowe bawarskie miasteczko z zadbanym centrum, które często odwiedzam. Idealne na spacer, kawę i shopping. Garmisch jest niewielką miejscowością, więc na wszystkie te czynności wystarczy Wam pół dnia 🙂

 

 

.

Miłośniczka Alp, Austrii, Tyrolu i języka niemieckiego. Autorka bloga "Polka w Tyrolu". Z zawodu menedżer, przez szereg lat zajmowała się projektami wspomagającymi lokalny rozwój. Lubi lata 90-te i dobre jedzenie.