Co to jest Almabtrieb i w czym przypomina polskie dożynki?

Co to jest Almabtrieb i w czym przypomina polskie dożynki?

Na alpejskich łąkach i pastwiskach, zwanych tutaj „die Alm”, od wiosny do jesieni pasą się krowy, owce, lamy, konie. W pierwszych tygodniach września rolnicy spędzają zwierzynę do dolin. Wydarzenie to nosi nazwę „Almabtrieb” i w większości miejscowości jest obchodzone bardzo uroczyście.

 

Alpejskie dożynki

Trochę podobnie jak u nas dożynki. Ulicami przechodzi wtedy barwny korowód, a jego głównymi bohaterami są zwierzęta, które idą pięknie udekorowane. Mieszkańcy zaś ubrani są w swoje regionalne stroje.  A (tutaj) można podziwiać przepiękne zdjęcia z festiwalu Almabtrieb w różnych miejscowościach Tyrolu. Warto zajrzeć, zdjęcia na prawdę oddają charakter tego wydarzenia.

Uroczyste spędzanie zwierząt do dolin jest obchodzone do mniej więcej drugiej połowy września. Informacje o tym kiedy i w której wiosce odbywa się Almabtrieb publikowane są w lokalnych gazetach oraz na regionalnych portalach turystycznych.

 

 

Almabtrieb – atrakcja dla turystów

Almabtrieb to dość słynne wydarzenie, przyciągające oczywiście mnóstwo turystów. Niektórzy przejeżdżają z bardzo daleka tylko po to, aby w nim uczestniczyć. Na przykład ten autobus, który przywiózł wycieczkowiczów z Anglii, ma wywieszoną informację, że przyjechał na „Cows Down Festiwal”…

 

almabrtieb lermoos

 

 

Ponad 100 tysięcy krów

Jak wyczytałam na stronie www.tyrol.com , będącej jednym z moich ulubionych źródeł informacji o Tyrolu, w Tyrolu jest ponad 2 tysiące pastwisk, na których pasie się ok 110 tysięcy krów, 70 tysięcy owiec, 5,5 tysiąca kóz i 2 tysiące koni. Te liczby robią wrażenie, prawda…?

Alpejskie krowy wyglądają trochę inaczej niż nasze.

Dają też przepyszne mleko, co wiem z autopsji, bo mam okazję codziennie pić mleko prosto od alpejskiej krowy 🙂