Jausenteller – austriacka odpowiedź na mały głód

Zdarza się, że w trakcie dnia w górach mamy ochotę po prostu coś przekąsić. Taki mały głód można w Austrii zaspokoić w każdej gospodzie, bez konieczności zamawiania ciepłego dania „na bogato”. Wystarczy zamówić… Jausenteller.
Jausenteller określiłabym jako odpowiednik naszej „zimnej płyty”. Jausenteller (niem. die Teller – talerz) to w Austrii talerz, na którym wyłożona jest Jause, czyli przekąska, najczęściej o smaku słono – pikantnym.
Wszystko wzięło się od funkcjonującego w Austrii rytuału o nazwie Jause. Jause to w Austrii mały posiłek między głównymi posiłkami – odpowiednik naszego drugiego śniadania i podwieczorku. W krajach niemieckojęzycznych istnieje wiele różnych zwrotów okreslających taki mały posiłek. Jednym z najpopularniejszych jest właśnie Jause.
>> Więcej o tym czego należy skosztować w Austrii przeczytasz w kategorii „Kuchnia Austrii„<<
Co znajduje się na talerzu przekąsek Jausenteller?
Jausenteller figurujący w karcie dań w gospodzie czy restauracji oznacza zazwyczaj zestaw przekąsek słonych i pikantnych.
A co znajdziemy na takim talerzu, to zależy trochę od regionu. W większości przypadków znajdziemy tam głównie: boczek wiejski, szynkę, wędzone kiełbasy, kaszankę, pasztet, smalec, ser, ogórki kiszone, papryczki etc. Cena takiego zestawu to zazwyczaj około 10 euro.
W górskich chatach i gospodach przekąski są wykładane nie na talerzu a na drewnianej desce, wtedy danie nazywa się Brettljause.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wracając do samego słowa Jause –w Austrii funkcjonuje ono bardzo często w połączeniu z innymi wyrazami, tworząc nowe wyrażenia. Kilka przykładów:
Brettljause – ta sama przekąska, serwowana na drewnianej desce zamiast na talerzu (niem. das Brett – deska, w gwarze tyrolskiej das Brettl )
Jausenzeit – czas, w którym serwuje się Jause (niem. die Zeit – czas)
Jausensackerl – woreczek z prowiantem, który zabieramy np. do szkoły, pracy, na wędrówkę (niem. der Sack – worek; w gwarze tyrolskiej das Sackerl)
Jausenstation – gospoda na terenach typowo turystycznych / wycieczkowych, do której turyści wchodzą aby spożyć małą przekąskę. Jausenstation nie oferuje dań wykwintnych, lecz właśnie proste posiłki dla turystów. Na terenach typowo górskich funkcjonuje nazwa Jausenhütte (Hütte – typowa alpejska chata / schronisko). Serwuje się tam właśnie Jausenteller, czyli obfity talerz przekąsek, którymi w połączeniu z pieczywem turysta może się solidnie posilić.
Jausenkarte – w niektórych gospodach tworzy się osonbe karty dań z mniejszymi daniami i przekąskami. Oprócz Jausentellera znajdziemy tam kilka innych przekąsek z niższej półki cenowej.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co ciekawe, samo słowo Jause nie ma w polskim słowniku odpowiednika. Najbliższym byłoby „drugie śniadanie”, choć nie do końca, bo Jause można również spożywać… po południu. W hotelu, w którym pracowałam, o godzinie 14.00 wykładano na stół ciasta, owoce, sałatki, deskę z serami i wędlinami – ten rytuał zwano Jause…
>> Pozostałe wpisy na temat kuchni Austrii przeczytasz tutaj<<
Masz doświadczenia, przemyślenia związane z kuchnią Tyrolu? Podziel się nimi w komentarzach lub na facebooku!
To jeszcze nie wszystko!
Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach: Fanpage, Instagram, Twitter i Pinterest.
To może Cię również zainteresować
Miłośniczka Alp, Austrii, Tyrolu i języka niemieckiego. Autorka bloga „Polka w Tyrolu”. Aktualnie pracuje jako menedżer w jednym z tradycyjnych hoteli w Tyrolu. Lubi outdoor, sporty zimowe, lata 90-te i dobre jedzenie.