Jausenteller – austriacka odpowiedź na mały głód

Jausenteller – austriacka odpowiedź na mały głód

Zdarza się, że w trakcie dnia w górach mamy ochotę po prostu coś przekąsić. Taki mały głód można w Austrii zaspokoić w każdej gospodzie, bez konieczności zamawiania ciepłego dania „na bogato”. Wystarczy zamówić… Jausenteller.

 

 

 

Jausenteller określiłabym  jako odpowiednik naszej „zimnej płyty”. Jausenteller (niem. die Teller – talerz) to w Austrii talerz, na którym wyłożona jest Jause, czyli przekąska, najczęściej o smaku słono – pikantnym.

Wszystko wzięło się od funkcjonującego w Austrii rytuału o nazwie Jause.  Jause to w Austrii mały posiłek między głównymi posiłkami – odpowiednik naszego drugiego śniadania i podwieczorku.  W krajach niemieckojęzycznych istnieje wiele różnych zwrotów okreslających taki mały posiłek. Jednym z najpopularniejszych jest właśnie Jause. 

 

>> Więcej o tym czego należy skosztować w Austrii przeczytasz w kategorii „Kuchnia Austrii<<

 

 

 

 

Co znajduje się na talerzu przekąsek Jausenteller?

Jausenteller figurujący w karcie dań w gospodzie czy restauracji  oznacza zazwyczaj zestaw przekąsek  słonych i pikantnych.

A co znajdziemy na takim talerzu, to zależy trochę od regionu. W większości przypadków znajdziemy tam głównie: boczek wiejski, szynkę, wędzone kiełbasy, kaszankę, pasztet, smalec, ser, ogórki kiszone, papryczki etc.  Cena takiego zestawu to zazwyczaj około 10 euro.

W górskich chatach i gospodach przekąski są wykładane nie na talerzu a na drewnianej desce, wtedy danie nazywa się Brettljause.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tirol (@visittirol)

 

 

 

Wracając do samego słowa Jause –w Austrii funkcjonuje ono bardzo często w połączeniu z innymi wyrazami, tworząc nowe wyrażenia. Kilka przykładów:

Brettljause – ta sama przekąska, serwowana na drewnianej desce zamiast na talerzu (niem. das Brett – deska, w gwarze tyrolskiej das Brettl )

Jausenzeit – czas, w którym serwuje się Jause (niem. die Zeit – czas)

Jausensackerl – woreczek z prowiantem, który zabieramy np. do szkoły, pracy, na wędrówkę (niem. der Sack – worek;  w gwarze tyrolskiej das Sackerl)

Jausenstation – gospoda na terenach typowo turystycznych / wycieczkowych, do której turyści wchodzą aby spożyć małą przekąskę. Jausenstation nie oferuje dań wykwintnych, lecz właśnie proste posiłki dla turystów. Na terenach typowo górskich funkcjonuje nazwa Jausenhütte (Hütte – typowa alpejska chata / schronisko). Serwuje się tam właśnie Jausenteller, czyli obfity talerz przekąsek, którymi w połączeniu z pieczywem turysta może się solidnie posilić.

Jausenkarte – w niektórych gospodach tworzy się osonbe karty dań z mniejszymi daniami i przekąskami. Oprócz Jausentellera znajdziemy tam kilka innych przekąsek z niższej półki cenowej.  

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tirol (@visittirol)

 

 

 

 

Co ciekawe, samo słowo Jause nie ma w polskim słowniku odpowiednika. Najbliższym byłoby „drugie śniadanie”, choć nie do końca, bo Jause można również spożywać… po południu. W hotelu, w którym pracowałam, o godzinie 14.00 wykładano na stół ciasta, owoce, sałatki, deskę z serami i wędlinami – ten rytuał zwano Jause…

 

 

 

>> Pozostałe wpisy na temat kuchni Austrii przeczytasz tutaj<<

 

 

Masz doświadczenia, przemyślenia związane z  kuchnią Tyrolu?   Podziel się nimi w komentarzach lub na facebooku!

 

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter   i Pinterest