Mistrzostwa Seefeld 2019. ABC zawodów +praktyczne informacje

Mistrzostwa Seefeld 2019. ABC zawodów +praktyczne informacje

Już za kilkanaście dni Tyrol będzie gospodarzem kolejnego światowego wydarzenia sportowego. Chodzi o Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym – najważniejszą imprezę sportową dedykowaną dyscyplinom klasycznym. Zawody zgromadzą 700 zawodników z 65 krajów oraz 200 000 widzów. W dzisiejszym wpisie znajdziecie podstawowe informacje o Mistrzostwach.

 

 

 

 

 

Oficjalny trailer:

 

 

 

 

 

 

 

Na czym polegają Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym?

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym odbywają się co dwa lata i są oprócz igrzysk olimpijskich główną imprezą sportową dedykowaną zawodnikom z całego świata reprezentującym konkurencje klasyczne: biegi narciarskie, skoki narciarskie i kombinację norweską (połączenie skoków i biegów narciarskich).

 

 

 

 

Gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2019 roku?

W Tyrolu.  Główne miejsce zawodów to miejscowość Seefeld in Tirol, ale część skoków narciarskich odbędzie się na skoczni Bergisel w Innsbrucku.

 

 

 

 

 

Dlaczego akurat w Tyrolu?

Bo Tyrol szczyci się tradycjami w sportach zimowych.   Fakt, że Tyrol od lat jest miejscem zawodów w sportach zimowych, skutkuje ogromnym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu imprez, co z kolei gwarantuje ich wysoki poziom. Dodatkowo w Tyrolu jest najwyższej jakości infrastruktura do uprawiania dyscyplin zimowych i organizowania zawodów wysokiej rangi.  Przecież tu „co chwilę” odbywają się jakieś mistrzostwa rangi światowej…!

 

 

 

 

Termin zawodów:

19.02.2019 – 03.03.2019

 

 

 

 

Organizator:

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) 

 

 

 

 

Logo Mistrzostw Seefeld 2019:

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Nordische Ski-WM Seefeld 2019 (@seefeld.2019)

 

 

 

 

 

 

Seefeld in Tirol – informacje w pigułce + najważniejsze atuty miasta

Mistrzostwa odbędą się w miejscowości Seefeld in Tirol, popularnym (zwłaszcza wśród osób zamożniejszych) alpejskim kurorcie i zarazem prestiżowym ośrodku sportów zimowych.

Faktyczna decyzja o zorganizowaniu w Seefeld Mistrzostw Świata zapadła w 2014 roku podczas Kongresu FIS w Barcelonie. Konkurencją były miejscowości Oberstdorf, Planica i Ałma-Ata.

Region Tyrol jak i sama miejscowość Seefeld in Tirol mają ogromne doświadczenie w organizowaniu imprez sportowych światowej rangi. Miasto było dwukrotnie współgospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich (1964 i 1976r) oraz organizatorem kilku innych zawodów międzynarodowej rangi.

Seefeld ma bardzo silną pozycję jako ośrodek sportów zimowych – miasto oprócz organizacji mistrzostw jest na co dzień miejscem treningów reprezentacji narodowych i klubów sportowych. Tę pozycję zapewnia infrastruktura sportowa: kompleks skoczni narciarskich, trasy biegowe, asfaltowe trasy do nartorolek oraz infrastruktura do biathlonu.

—->  Praktyczny mini przewodnik po miejscowości Seefeld in Tirol znajdziesz tutaj.

A tutaj znajdziesz ciekawe artykuły (których jestem współautorem) o Tyrolu, Seefeld i całej otoczce „okołosportowej” Mistrzostw:

 

 

Opis możliwości co można robić w Seefeld, wykaz wszystkich możliwych aktywności znajdziecie w serwisie turystycznym tyrol.pl .  A tak prezentują sie obrzeża Seefeld – zorganozowano tam sieć tras biegowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna ?? (@polka_w_tyrolu)

 

 

 

 

 

Jak Seefeld przygotowywało się do Mistrzostw?

W Seefeld jak i w całym regionie już od dawna czuć  zbliżające się Mistrzostwa – faktycznie widać je „gołym okiem”. 

Samo Seefeld już od kilkunastu miesięcy jest modernizowane, nawet jeszcze kilka tygodni temu trwały prace budowlane.  Oddana została do dyspozycji nowa bądź odnowiona infrastruktura, która podniesie znacząco atrakcyjność regionu. Przykładem może być zmodernizowany dworzec kolejowy w Seefeld, hala sportowa („WM-Halle”), w której urządzono nowoczesne centrum dziennikarskie,  albo nowe ścieżki do biegów na nartach, które zostały oddane do użytku w zimie 2017 roku.

Druga rzecz to perfekcyjna promocja Mistrzostw –  nawet osobie średnio interesującej się sportem nie umknie, iż  w Seefeld odbędzie się wielki sportowy event.  Oprócz rozmieszczenia klasycznych elementów wizualizacyjnych, jak bannery czy flagi z logotypem MŚ, bardzo zadbano o promocję w internecie i mediach społecznościowych. Powstała dedykowana strona internetowa seefeld2019.com oraz dedykowane oficjalne kanały społecznościowe, a nawet oficjalne hashtagi  #seefeld2019, #roadtoseefeld2019 oraz oficjalne instagramowe  gif-y.   

Do wzmocnienia wizerunku Mistrzostw angażuje się znanych sportowców, nawet naszych skoczków 🙂

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Nordische Ski-WM Seefeld 2019 (@seefeld.2019)


 

 

 

 

Program Mistrzostw, starty Polaków 

Oficjalny program mistrzostw w j. angielskim / niemieckim

Kadra Polski + Program mistrzostw z komentarzem pod kątem skoków na stronie skijumping.pl 

Karda Polski na Mistrzostwa Seefeld – komunikat PZN

Plan transmisji TVP1, TVP Sport i online na żywo na stronie SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport

 

 

 

 

 

Infrastruktura – trasy, skocznie 

 

Podgląd tras, na których odbęda się poszczególne konkurencje  (po kliknięciu w dana konkurencję podgląd wyświetla się na górze strony)

Trasy  w formacie PDF do ściągnięcia

Skocznie w Seefeld – informacje techniczne

Skocznia Toni Seelos Olympiaschanze była miejscem konkursów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej podczas dwóch Olimpiad – w 1964r i 1976r.   Pierwsza skocznia w Seefeld została wybudowana w 1931 r. W 1948 roku została nazwana Toni Seelos na cześć   pochodzącej z Seefeld legendy narciarstwa  Antona Seelos.  W 2010 roku rozebrano skocznię narciarską Toni Seelos i w ten sposób stworzono przestrzeń dla dwóch nowych skoczni narciarskich Toni Seelos HS75 i HS109; skocznie zostały uroczyście otwarte w tym samym roku.  Tutaj widok z kamery.

 

 

 

 

 

 

Rozrywka: top event & side events

Podczas każdych zawodów sportowych w Tyrolu bardzo dba się o imprezy towarzyszące. Tak będzie również tym razem!

Główną imprezą będzie uroczyste otwarcie Mistrzostw. Zaplanowano je na środę 20 lutego o godz. 18.00 w Seefeld in Tirol. Dokładne miejsce: Medal Plaza (przy kościele Seekirchl). Wstęp wolny!

Pozostałe imprezy pod ogólną nazwą „Nordic Mile” odbędą się codziennie od godziny 13:00 na głównym deptaku w Seefeld. Program imprez oparty jest głównie o lokalne kulinaria i program muzyczny. Wstęp wolny,  program i szczegóły znajdziesz pod tym linkiem.

 

 

 

 

Mistrzostwa Seefeld w mediach społecznościowych:

Które kanały warto obserwować, jeżeli jesteś fanem Mistrzostw?

oficjalne konto Instagram + oficjalne hashtagi  #seefeld2019, #roadtoseefeld2019 ;  gif-y możliwe są do wyszukania po wpisaniu hasła „seefeld”.   

oficjalny profil na facebooku

oficjalne konto Twitter

oficjalna strona internetowa seefeld2019.com

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Seefeld – parkowanie i organizacja ruchu

Blokady dróg: w trakcie Mistrzostw będą zablokowane drogi  L36 Möserer Straße między Seewaldalm i WM-Halle i L14 Leutascher Straße między wjazdem na Gschwandtkopf i WM-Halle.  Czas blokady:  od 8:00 do 18:00,  dodatkowo 1 i 2 marca do godziny 20.00.

Parkowanie:  zaleca się pozostawienie pojazdów w specjalnie przygotowanych streach parkowania w sąsiednich miejscowościach: Telfs – Pfaffenhoffen i Gießenbach.  Z tych miejscowości zostanie zapewniony transport kolejowy oraz autobusy wahadłowe (shuttlebus). 

W Seefeld będzie niewielka ilość miejsc parkingowych, bliższe informacje znajdziesz tutaj: parkingi w Seefeld

Autobusy wahadłowe są oczywiście nastawione głównie na odwiedzających imprezę, dlatego można z nich korzystać tylko z ważnym biletem.  Autobusy krsują jak następuje:

  • rano (przed rozpoczęciem zawodów): z Gießenbach  co pięć minut, a z Pfaffenhofen co piętnaście minut,
  • w trakcie zawodow: z Gießenbach co 15 minut i z Pfaffenhofen co pół godziny.

więcej informacji o parkingach i autobusach wahadłowych

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Tutaj możesz zobaczyć hotele, w których będą mieszkać sportowcy podczas Mistrzostw.  Reportaż odnośnie warunków mieszkaniowych polskich skoczków można obejrzeć na stronie TVP Sport (video pod planem transmisji).

 

Tak wyglądają trofea – zaprojektowała i wykonała je firma znana na całym świecie firma z Tyrolu – Swarovski

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Nordische Ski-WM Seefeld 2019 (@seefeld.2019)

 

 

 

 

Masz doświadczenia, przemyślenia związane z Mistrzostwami w Seefeld in Tirol?   Podziel się nimi w komentarzach lub na facebooku! Poniżej trochę zimowych widoków prosto z Seefeld 🙂

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter   i Pinterest