Kultura i tradycja – najciekawsze imprezy w Tyrolu w 2019 roku

Kultura i tradycja – najciekawsze imprezy w Tyrolu w 2019 roku

Jeżeli wybieracie się w Alpy, lub mieszkacie tutaj i planujecie zaprosić znajomych aby pokazać im lokalną kulturę, tradycję i kuchnię – ten wpis jest dla Was.  Znajdziecie tu listę ciekawszych imprez cyklicznych, w większości plenerowych i bezpłatnych.

 

 

 

Spędzając urlop w Alpach warto w swój plan pobytu wpleść choć jedną lokalną imprezę, gdyż jest to znakomita okazja aby (niezobowiązująco i nieodpłatnie)  poznać trochę bliżej alpejską kulturę, tradycje i kuchnię.  Takich otwartych, plenerowych imprez w Tyrolu jest bez liku.   Ja wybrałam najciekawsze imprezy cykliczne, które na stałe wpisały się w kalendarz tyrolskich wydarzeń.  Te mniejsze,  jednorazowe eventy, których terminy nie są znane aż z tak dużym wyprzedzeniem, będę zapowiadać na fanpage’u, więc śledźcie temat!

 

 

 

 

 

Ostermarkt – Jarmark wielkanocny w Innsbrucku

Termin: 11.04.2019 – 23.04.2019, w godzinach 11.00 – 19.00

Jarmark wielkanocny w Innsbrucku (Ostermarkt Innsbruck) zlokalizowany jest oczywiście na starówce pod Złotym Dachem.  Oprócz straganów z rękodziełem i wielkanocnymi ozdobami, na starówce będą odbywać się drobne imprezy towarzyszące.   Zapowiedziano też wystawę o tematyce wielkanocnej w piwnicach Hofburgu. Oprócz jarmarku warto zwrócic uwagę na całościową dekorację miasta, w szczególności charakterystyczne gigantyczne kolorowe jajka.

Mniejsze jarmarki odbędą się m.in. w Hall in Tirol (12 – 13. 04.2019) i Kufstein (19 – 20.04.2019).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gauder Fest – Festiwal Piwa w Zell am Ziller

Termin: 30.04.2019 – 05.05.2019 

Ten „najbardziej piwny” austriacki festiwal piwa w Zillertal (Gauder Fest ) to święto piwa, przy którym  popularny Oktoberfest podobno „wymięka”…   Jedno jest pewne, impreza urosła do rangi największego folkowego festiwalu w Austrii.  Parady w strojach ludowych, zespoły i grupy folkowe, tradycyjne kapele muzyczne, ogromny namiot piwny a w nim oczywiście… piwo – to tylko niewielki zarys wydarzenia jakim jest Gauder Fest.

Oficjalne otwarcie festynu nastąpi 3 maja. Impreza jest biletowana. Więcej szczegółów oraz koszt wejściówek znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu Gauder Fest.

Polecam również ciekawą fotorelację innej blogerki z Tyrolu – Lindy.   Linda publikuje w języku angielskim i robi świetne zdjęcia.  Była w ubiegłym roku na Gauder Fest i to od niej dowiedziałam się o tym festiwalu 🙂

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gauder Fest (@gauderfest)

 

 

 

 

 

 

Sonnwendfeuer – Przesilenie letnie w Ehrwald

Termin: 22.06.2019

To święto jest nietypowe i mało znane, a tak ciekawe!  W najdłuższym dniu w roku w wielu miejscach w Tyrolu płoną symboliczne ogniska zwane Sonnwendfeuer. Ale tylko w regionie Tiroler Zugspitz Arena ogniska zaliczają się do niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.   Ceremonia rozpoczyna się o godz. 22.00 – o tej porze na okolicznych górach zostają zapalone ogniska, w niektórych miejscach ogniska będą tworzyć spektakularne wzory i obrazy. Najlepiej będzie je widać z miejscowości Lermoos i Ehrwald. Tradycja palenia ognisk w Tyrolu w dniu przesilenia letniego sięga 14 wieku – wierzono, że ta ceremonia odpędza złe duchy.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tiroler Zugspitz Arena (@tirolerzugspitzarena)

 

 

 

 

 

Strudelfest – Festiwal Strudla w Seefeld in Tirol

Termin: 7.7.2019, od godz. 11.00

Festiwal strudla (Strudelfest) to lokalna impreza o charakterze folkowo – kulinarnym, odbywająca się na głównym placu w miejscowości Seefeld in Tirol. Podczas imprezy będzie można degustować typowy austriacki specjał, czyli strudel.  Strudle będą przygotowane i sprzedawane przez lokalnych gospodarzy w co najmniej kilkunastu wariantach smakowych (od klasycznych smaków po bardzo oryginalne, jak strudel z mozarellą czy prosciutto crudo).
Imprezę poleciłabym miłośnikom folkloru, ponieważ ma bardzo bogatą oprawę artystyczną, od koncertów muzycznych po występy folkowego zespołu tanecznego.  Nawet sprzedawcy strudli przyodziani są w tradycyjne tyrolskie stroje ludowe!

 

 

 

 

 

 

Ritterspiele – Piknik średniowieczny w Reutte in Tirol i Kufstein

Terminy: Kufstein 07 – 10.06.2019, Reutte 26 – 28.07.2019

Tradycja w innym ujęciu…   Ritterspiele lub Ritter Fest (Ritter = rycerz) to piknik dedykowany miłośnikom średniowiecza, odbywający się w miejscowościach Reutte in Tirol oraz Kufstein. W ramach wydarzenia organizowane są m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, jarmark średniowieczny, koncerty, parady, wystawy itd.

W Reutte piknik odbywa się przy moście Highline179 i kompleksie średniowiecznych zabudowań (raczej ich pozostałości) – Burgenwelt Ehrenberg

Udział w imprezach jest odpłatny, szczegóły na stronach organizatorów: Ritter Fest Kufstein i Ritterspiele Reutte.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Naturparkregion Reutte (@naturparkregionreutte)


 

 

 

 

Almabtrieb – Uroczysty spęd bydła z hal do dolin

Termin: wrzesień 2019

Każdej jesieni w Tyrolu (i całej Austrii) ma miejsce uroczysty spęd bydła z hal do dolin, któremu towarzyszy mu barwna oprawa. Święto nosi nazwę Almabtrieb i dedykowane jest lokalnym mieszkańcom, którzy uczestniczą w nim ubrani w stroje ludowe, jak również turystom. Odbywa się na wsiach i w małych miastach.

Na dzień dzisiejszy terminy nie są jeszcze znane. Dam znać poprzez fanpage, gdzie i kiedy najlepiej się wybrać aby zobaczyć Almabtrieb.

 

 

 

 

 

 

Noc muzeów w Innsbrucku

Termin: 5.10.2019 godz. 18.00 – 01.00

Noc muzeów (Lange Nacht Der Museen) – to impreza odbywająca się w całej Austrii, ma taką samą formułę jak w innych krajach. W Tyrolu warto poświęcić ten wieczór na Innsbruck (tutaj piszę do których muzeów warto pójść w które są przereklamowane), ewentualnie Muzeum Swarovskiego w Wattens.  W noc muzeów  miasto tętni życiem, wszędzie jest mnostwo ludzi,  na ulicach odbywają sie imprezy towarzyszące… na prawdę warto!

Cena biletu: 15 euro, w tym darmowe przejazdy komunikacją miejską i autobusami wahadłowymi

 

 

 

 

 

 

Jarmark bożonarodzeniowy w Innsbrucku

Termin: zazwyczaj już od połowy listopada do początku stycznia

Jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmarkt, Adventmarkt, Christkindlmarkt) odbywają się w większości tyrolskich miasteczek. Jednak najbardziej spektakularny jest ten na starym mieście w Innsbrucku. Jeżeli marzy Ci się atmosfera jak z baśni Braci Grimm,  jarmark w Innsbrucku to absolutny must have.

W samym Innsbrucku odbywa się 6 różnych jarmarków bożonarodzeniowych, jednak ten pod Złotym Dachem startuje najwcześniej – już w połowie listopada.

O terminach i miejscach będę informować poprzez fanpage.

 

 

 

 

Masz doświadczenia, przemyślenia związane z  kulturą, tradycją i kuchnią Tyrolu?   Podziel się nimi w komentarzach lub na facebooku!

 

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter   i Pinterest

 

 

 

zdj.tyt. unsplash