Zugspitze: nie tylko „Top of Germany”
Czy wiedzieliście, że Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec – leży dokładnie na granicy Niemiec i Austrii? Wyjazd (lub wspinaczka) na Zugspitze to tylko jeden z pomysłów na to, co można robić w północnej części Tyrolu, graniczącego bezpośrednio z niemiecką Bawarią.
Zugspitze leży na terenie Niemiec, ale jedno z jej zboczy przechodzi do Austrii, konkretnie do miejscowości Ehrwald. Granica pomiędzy państwami biegnie po samym szczycie Zugspitze (2962 m n.p.m.), jednak najwyższy punkt znajduje się już po stronie niemieckiej. Dzięki temu Zugspitze jest najwyższym szczytem Niemiec, a jej slogan marketingowy w Niemczech brzmi „Zugspitze – Top of Germany”.
Top of Germany: wyjedź na dach Niemiec
Na szczyt Zugspitze można się dostać kolejką zarówno z Austrii, jak i z Niemiec. Prowadzą tam dwie kolejki: obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia Tiroler Zugspitzbahn po stronie austriackiej, i Bayerische Zugspitzbahn po stronie niemieckiej. Wyjazd kolejką zajmuje około 10 minut. Na szczycie góry, która ma formę płaskowyżu zwanego Zugspitzblatt, można podziwiać widoki ze specjalnych platform widokowych, posmakować dań lokalnej kuchni, oraz… postawić stopę na wiecznym lodzie. Znajduje się tam bowiem jeden z ostatnich niemieckich lodowców, zarazem jeden z dwóch lodowców na Zugspitze.
Niestety wyjazd kolejką na Zugspitze jest koszmarnie drogi (ceny można sprawdzić tutaj). Choć chętnie popatrzyłabym na Alpy z którejś z tych platform widokowych – wrażenie musi być niesamowite! Może kiedyś mi się to uda 🙂
Sporty zimowe
Po obu stronach góry funkcjonuje sieć tras narciarskich. Są one częściowo połączone i można z nich korzystać kupując odpowiedni Skipass. Opis i cennik na sezon zimowy 2016/2017 znajduje się tutaj: http://www.zugspitzarena.com/de/urlaubsthemen/ski-board/top-snow-card . Kupując ten skipass, możemy korzystać z ośrodków narciarskich na całym obszarze Zugspitz Arena Bayern – Tirol.
I w Tyrolu, i w Bawarii
Tak czy inaczej, Zugspitze odgrywa najważniejszą rolę turystyczną w lokalnym otoczeniu po obu stronach granicy. I zarówno Austriacy, jak i Niemcy, potrafią ten fakt znakomicie wykorzystać. W bezpośrednim otoczeniu Zugspitze funkcjonuje wysoko rozwinięta infrastruktura turystyczna – obiekty noclegowe o standardzie dostosowanym do rożnych oczekiwań, obiekty gastronomiczne, usługi i imprezy przyciągające turystów. Wszystko jest oczywiście w bardzo profesjonalny sposób promowane, a przedmiotem promocji oprócz samej Zugspitze jest większy obszar pod wspólną nazwą Zugspitz Arena Bayern – Tirol, skupiający miejscowości zlokalizowane u podnóża tej góry. Zugspitz Arena wydaje swoje własne czasopismo pod nazwą „Grenzenlos” („bez granic”). Dodatkowo, na rozwój obszaru Zugspitze pozyskano środki unijne z programu Interreg.
Tu znajdziesz więcej informacji o Zugspitze:
www.zugspitze.com – strona związku turystycznego Zugspitz Arena Bayern – Tirol
www.zugspitzarena.com – strona poświęcona tyrolskiej części Zugspitz Areny (wg mnie najbardziej profesjonalna i przejrzysta, jest wersja w języku polskim)
www.zugspitze.at – austriacka strona poświęcona Zugspitze
www.zugspitze.de – niemiecka strona poświęcona Zugspitze
To może Cię również zainteresować
Miłośniczka Alp, Austrii, Tyrolu i języka niemieckiego. Autorka bloga „Polka w Tyrolu”. Aktualnie pracuje jako menedżer w jednym z tradycyjnych hoteli w Tyrolu. Lubi outdoor, sporty zimowe, lata 90-te i dobre jedzenie.