Mój rok 2018 w Austrii. 7 sukcesów, 2 porażki + statystyki bloga

Mój rok 2018 w Austrii.  7 sukcesów, 2 porażki + statystyki bloga

Zebrałam w tym wpisie kilka ciekawszych wydarzeń które wpłynęły na mój ogólny obraz roku 2018. Piszę również kilka słów o tym kim są moi czytelnicy, oraz które wpisy mają najwięcej odsłon. Co było cool, a co mi nie wyszło?  Poniżej podsumowanie.

 

 

 

Ten wpis możesz przeczytac również po niemiecku!  Mein Jahr 2018 in Österreich. Sieben Erfolge + Blog Statistiken

 

 

 

Zacznijmy od statystyk

Blog odwiedziło w 2018 roku 53 tysiące osób, z czego 21% to stali czytelnicy. Najwięcej osób czytało mnie z Polski (74%), potem kolejno z Niemiec (8,3%), Austrii (7,6%) i innych krajów.

 

Najpopularniejsze wpisy:

Alpy latem – gdzie jechać?  15 889 odsłon,

Innsbruck – co warto zobaczyć? 7 220 odsłon,

7 powodów, aby (nie) jechać w Alpy latem  5 139 odsłon.

W 2018 roku opublikowałam 18 wpisów, możecie je odnaleźć w Archiwum.

 

Moje kanały społecznościowe

Najbardziej aktywna byłam na Instagramie. Przyznam, że to moja ulubiona sieć społecznościowa. Moje top 9 poniżej, rekordzistą jest zdjęcie Jarmarku Adwentowego w Innsbrucku. Dostałam od Was łącznie 12,5 tysiąca lajków w 2018 roku, dzięki że jesteście mną 🙂

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna ?? (@polka_w_tyrolu)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna ?? (@polka_w_tyrolu)

 

 

Drugą społecznościówką która bardzo przypadła mi do gustu to siec kontaktów zawodowych LinkedIn. LinkedIn jest wspaniałym miejscem do śledzenia newsów i trendów z branży – same konkrety, samo mięso!   Wspominałam już o niej przy okazji wpisu o tym gdzie szukać ofert pracy w Tyrolu.    Sama staram się regularnie publikować.   Jeżeli się znamy, lub widzicie potencjalne pola do współpracy, zachęcam do dołączenia do moich kontaktów!

 

 

 

 

 

 

 

A oto moje najważniejsze wydarzenia w 2018 roku.

 

 

Konkurs fotograficzny “INNstablick” – moje zdjęcie w „Top 10”

Wiosną Miasto Innsbruck uruchomiło ciekawy projekt – konkurs fotograficzny dedykowany instagramerom. Tytuł brzmiał “INNSTABLICK – mein Innsbruck vor meiner Tür” (dosłownie: “mój Innsbruck przed moimi drzwiami”). Chodziło o pokazanie mniej znanej strony Innsbrucka. Udział był banalnie prosty; wystarczyło opatrzyć zdjęcia na instagramie odpowiednim hashtagiem.

Na konkurs wpłynęło ponad 3 100 zdjęć.
Jury wybrało kilkaset do wystawy, której wernisaż odbył się w Muzeum Miejskim w Innsbrucku, w czerwcu. Moje zdjęcie również zagościło na tej wystawie, co było dlamnie wielkim wyróżnieniem. Przez całe lato można było głosować na zdjęcia znajdujące się na wystawie.

We wrześniu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, zamknięcie wystawy i wręczenie nagród. Doszłam do wniosku, że nie wezmę udziału w tym wydarzeniu, że pewnie moje niepozorne zdjęcie zginęło gdzieś w tłumie.

Dzień po finisażu otrzymałam wiadomość, że moje zdjęcie zajęło 9 miejsce i jest w „Innstablick – Top 10” 🙂

Miejsce 9 na 3 100 zdjęć, to chyba całkiem nieźle…?

 

 

 

 

Targi “Her Career” – mnóstwo inspiracji

“Her Career” to odbywające się co roku w Monachium targi dedykowane kobietom na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych oraz kobietom – przedsiębiorcom.  Będąc tak blisko stolicy Bawarii nie mogłam przegapić tego wydarzenia!

Co mi dały targi? Przede wszytskim mnóóóstwo inspiracji i motywacji do dalszej działalności blogowej. Celem było również spotkanie osób z branży, które dotychczas znałam jedynie online. Niesamowicie ucieszyło mnie spotkanie z Dominiką Rotthaler, autorką blogów From Munich with Love i Pani Dominika, a obecnie przedsiebiorcą specjalizującą się w marketingu internetowym. Dominika w minionych latach przeszła drogę od bloga do własnej firmy, co dodaje mi wiary w to, że warto brać sprawy w swoje ręce i robić to, co się kocha! 

 

 

 

Wspólny projekt z portalem “Sportsinwinter.pl” – piszemy o Tyrolu!

Jesienią odezwał się do mnie dziennikarz portalu poświęconego sportom zimowym Sportsinwinter.pl z propozycją stworzenia wspólnego projektu. Portal zaplanował, przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym Seefeld 2019, cykl artykułów przybliżających Tyrol pod kątem okołosportowym.

Propozycja projektu bardzo mi się spodobała, w szczególności dla tego, że lokalny koloryt, mentalność Tyrolczyków i ich styl życia to coś co na prawdę mnie interesuje. Ogromnie się cieszę, że mogę się dzielić swoją wiedzą również w innych miejscach w sieci poza swoim blogiem.

Razem z dziennikarzem Jakubem Balcerskim stworzyliśmy dotychczas kilka artykułów o Tyrolu, z których dowiecie się różnych ciekawostek, nie do wyszperania w oficjalnych przewodnikach. Do każdego nowego materiału linkuję na moim fanpage.

 

 

 

 

Mistrzostwa Świata Seefeld 2019 – będę częścią teamu!

Już kilka razy wspominałam na blogu i moich społecznościówkach o tym, że w lutym 2019 roku w miejscowości Seefeld w Tyrolu odbędą się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Kiedy organizator ogłosił nabór wolontariuszy, długo się nie zastanawiałam i wysłałam zgłoszenie. W końcu to jedyna i niepowtarzalna okazja aby przyjrzeć się od kuchni jak przebiega taki duży, międzynarodowy sportowy event! Pod koniec roku otrzymałam potwierdzenie oraz przydział do konkretnego zadania – będę się opiekować delegacją FIS 🙂

 

 

 

 

 

Udało mi się sfotografować show Matki Natury

W Alpach nie potrzeba specjalnych zdolności fotograficznych, tutaj są takie widoki, że zdjęcia same wychodzą…  Jedyne, czego potrzeba, to znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie.  W minionym roku miałam to szczęście i sporo razy udało mi się ustrzelić coś ciekawego. A już najwięcej fun’u sprawiło mi fotografowanie zachodów słońca i zbliżającej się burzy.  Niejednokrotnie był to prawdziwy show Matki Natury, czy jak powiedzieli by w Tyrolu – “Naturspektakel”.

Mam tu w okolicy taki punkt widokowy, często odwiedzany przez lokalnych miłosników fotografii. Punkt znajduje się w wiosce Mösern i rozciąga się z niego przepiękny widok na Dolinę Rzeki Inn.   Sam widok urzekł niegdyś malarza Albrechta Dürera, który w XV wieku odbywał podróż z Niemiec do Włoch i zatrzymał się właśnie Tyrolu.  Dürer uwiecznił widok na jednym ze swoich obrazów, stąd panorama nazywana jest dziś “widokiem Dürera” (“Der Dürer Blick”).

Byłam tam tego lata częstym gościem, a zdjęcia zachodów słońca pojawiały się oczywiście na moim Instagramie.

 

 

 

 

Współprace blogowe

Blog jest świetnym narzędziem do dzielenia się informacjami ze światem, a jedną z najfajniejszych rzeczy w prowadzeniu bloga i “życia online” jest poznawanie osób o podobnych zainteresowaniach.

W roku 2018 stworzyłam kilka fajnych, mniejszych i większych projektów z kilkoma świetnymi osobami. Wspominałam już wyżej o cyklu artykułów z portalem Sportsinwinter.  Co do pozostałych współprac, chciałabym przedstawić Wam w szczególności następujące osoby:

 

 

 

 

 

Grupa facebookowa “Polacy w Tyrolu”

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze rok temu w sieci brakowało typowej, informacyjno – społecznościowej grupy wsparcia dla Polaków w Tyrolu.  Postanowiłam, że trzeba to zmienić!  Szybko okazało się, że grupa bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, a grupowicze chętnie sobie pomagają i dzielą się wiedzą. Cieszy mnie również obecność przedsiębiorców i pośredników pracy w grupie.  A najbardziej cieszy mnie, że zrobiłam coś przydatnego / pożytecznego dla innych 🙂

Rośniemy w siłę! Grupa obecnie liczy prawie 400 osób 🙂

 

 

 

 

 

 

Co mi nie wyszło i co chciałabym poprawić

 

 

 

Mała aktywość w Klubie Polek na Obczyźnie

Jest takie miejsce w sieci, do którego czuję ogromny sentyment, bo to właśnie tam stawiałam pierwsze kroki w blogowym świecie. Klub Polek na Obczyźnie, o którym już kiedyś pisałam, jest dla mnie jak internetowy dom. Niestety nie na wszystko starcza czasu / inspiracji. Mało się udzialałam w 2018 roku w Klubie i mam z tego powodu ogromne wyrzuty sumienia.  Sorry dziewczyny! 

Chcę z Wami jeszcze zostać i w roku 2019 na pewno się poprawię!

 

 

 

 

Nie zdobylam żadengo szczytu

Epic fail!  Mimo, że jestem entuzjastką outdooru i mam kilka łatwych szczytów na wyiągnięcie ręki, nie wybrałam się na żadną okoliczną górkę.  Zawsze wynajdywałam sobie jakąś wymówkę, ale tak na prawdę to najzwyczajniej w świecie mi się nie chciało.   A może ktoś chciałby wybrać się ze mną?  Jeżeli tak, to dawajcie znać, razem będzie nam raźniej 🙂  

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna ?? (@polka_w_tyrolu)

Hohe Munde na zdjęciu powyżej to jeden ze szczytów, który chciałabym (w końcu) zdobyć.

 

 

 

 

 

O czym chcielibyście poczytać w 2019?

W 2019 roku chciałabym publikować więcej wpisów dotyczących praktycznych aspektów osiedlenia się w Austrii (życie codzienne, praca).

Z racji tego, że czytają mnie również emigranci mieszkający w krajach niemieckojęzycznych oraz  studenci germanistyki, chciałabym na próbę opublikować w 2019 roku kilka tekstów po niemiecku. Podoba Wam się taki pomysł?

Jeżeli są tematy, które Was interesują a jeszcze nie pojawiły się na blogu, to dawajcie znać!

 

 

 

To jeszcze nie wszystko!

Newsy, piękne zdjęcia, powiadomienia o nowych wpisach na blogu znajdziesz na moich kanałach w socjal mediach:  FanpageInstagram, Twitter   i Pinterest.